Lyžiarske strediská Slovensko Archives - Lyžovanie.com

Ski Ilija

Na Slovensku nájdete veľké množstvo lyžiarskych stredísk, ktoré mimo miesta, kde sa nachádzajú, takmer nikto nepozná. Ski Ilija patrí medzi ne.

Opalisko – Závažná Poruba

Liptov je z pohľadu lyžiara doslova rajom. Zo severu je tento región ohraničený Vysokými a Západnými Tatrami, z juhu sa vynímajú Nízke Tatry. Lyžiarske centrum Opalisko – Závažná Poruba sa nachádza práve na svahoch Nízkych Tatier.

Ski Drienica

Na Slovensku sa nachádzajú doslova stovky rôznych lyžiarskych stredísk. Avšak iba zopár z nich je známych po celom Slovensku. Väčšina lyžiarskych stredísk má iba lokálny význam. Sem patrí aj Ski Drienica.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Prešov

Ski Drienica – Lysá Sabinov

Na Slovensku sa nachádza množstvo zaujímavých lyžiarskych stredísk, ktoré sú známe iba v blízkom okolí. Také Donovaly poznajú aj v Bratislave, aj v Košiciach. Ski Drienica – Lysá Sabinov poznajú iba ľudia zo Sabinova, prípade z Prešovského kraja.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Prešov

Nová Lopúšna Dedina – Skitatry

Vysoké Tatry sú slovenským klenotom, ktorý nadchne aj pri tisícej návšteve. Lyžovačka s výhľadom na tatranské vrcholky patrí k najkrajším nielen na Slovensku. Vysoké Tatry ponúkajú množstvo lyžiarskych stredísk. Jedným z menších je Nová Lopúšna Dedina – Skitatry.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Svit v lokalite

Zazriva – Kozinec

Orava je jednoznačne jedným z najobľúbenejších turistických regiónov Slovenska. Orava je svojou prírodou a ľudovou architektúrou jednoducho atraktívna. Dôkazom tohto je aj obec Zázrivá so svojím lyžiarskym strediskom Kozinec.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Zázrivá v lokalite

Ski park Kubínska Hoľa

Orava patrí jednoznačne medzi turisticky najatraktívnejšie regióny Slovenska. Ski park Kubínska Hoľa je jedným z mnohých lyžiarskych stredísk na Orave. Jeho výhodou je relatívne výborná dostupnosť.

Športcentrum Lučivná

Malá Fatra je bez rozporu jedným z najobľúbenejších pohorí na Slovensku. Turisti ho milujú pre nádherné výhľady z kopcov. Lyžiari pre skvelé lyžiarske podmienky. Športcentrum Lučivná patrí medzi menej známe lyžiarske strediská v Malej Fatre.

Ski Zábava – Vasiľovská hoľa / Hruštín

Orava je jednoznačne regiónom, ktorý má všetky predpoklady na to, aby lákal tisíce domácich a zahraničných turistov. Na Orave nájdeme množstvo lyžiarskych stredísk rôznej veľkosti. K tým menším patrí Ski Zábava – Vasiľovská hoľa / Hruštín.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Námestovo v lokalite

Polhorský Hrádok

Orava je jednoznačne jeden z najkrajších slovenských regiónov. Jednoznačne je to jedna z turisticky najatraktívnejších častí Slovenska. Na Orave nájdeme množstvo lyžiarskych stredísk. Polhorský Hrádok je jedným z nich.

Ski Gugeľ

Lyžiarske stredisko Gugeľ sa nachádza neďaleko obce Mlynky v okrese Spišská Nová Ves. Svojou veľkosťou rozhodne nemôže konkurovať ostatným tatranským lyžiarskym strediskám, rozhodne však stojí za návštevu.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Poprad v lokalite

Ždiar / Strednica

Vysoké Tatry patria jednoznačne ku klenotom Slovenska. Naše najvyššie hory sú skvelým miestom na trávenie voľného času aj v lete, aj v zime. V letných mesiacoch sú Tatry doménou turistiky. V zime sa ľudia vydávajú vo Vysokých Tatrách na lyže. Ždiar/Strednica je tak jedným z najkrajších turistických oblastí na Slovensku.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Ždiar v lokalite

Polomka / Bučník

Stredné Slovensko je rajom všetkých milovníkov hôr. V lete nám ponúkajú nekonečný zdroj turistického potešenia, hubárčenia. V zime sa z našich hôr stávajú strediská lyžovania. V okolí Brezna nájdete hneď niekoľko lyžiarskych stredísk. Lyžiarske stredisko Polomka – Bučník je jedným z nich.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Brezno v lokalite

Mýto Pod Ďumbierom

Najväčším rajom lyžiarov nie sú Vysoké Tatry, ale neďaleké Nízke Tatry. Vysoké Tatry sú príliš hornaté na to, aby ponúkali ideálne podmienky pre zjazdové a bežecké lyžovanie. Nízke Tatry sú pre lyžovanie presne tým, čo je potrebné. Mýto pod Ďumbierom je obec, z ktorej sa môžete pustiť do Nízkych Tatier.

Ski Oravská Lesná

V zime toho veľa k dispozícii športu chtivým ľuďom veru nie je. Musia sa oddať lyžovaniu. Našťastie na zimné športy na lyžiach máme na Slovensku výborné podmienky. Ski Oravská Lesná je toho žiarivým dôkazom.

Snack bar Rovná Hoľa

Lyžovanie nie je iba o športových výkonoch, zdolávaní osobných rekordov a ukazovaní svojich osobných schopností na svahu. Lyžovačka by mala byť predovšetkým zábavou.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Slovensko

Ski TMG Remata

Slovensko je okrem iného krásne aj svojimi športovými strediskami, ktoré sú roztrúsené po horách od západu na východ. Niektoré lyžiarske strediská sú známe po celom Slovensku, ako napríklad Štrbské pleso či Jasná, veľká väčšina lyžiarskych stredísk má však iba lokálny význam. Pár kilometrov od nich ľudia ani nevedia, že existujú.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Prievidza

Ski TMG Poruba

Slovensko sa rozhodne nemusí sťažovať na prírodu, ktorým bolo obdarované. Najmä stredné Slovensko je posiate horami, ktoré sú ideálnym miestom na letné a zimné kratochvíle.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Prievidza

Ski Dubovica

Ski Dubovica patrí medzi málo známe až neznáme lyžiarske strediská. To však ani zďaleka neznamená, že nemá cenu ho navštíviť. Práve naopak. Ski Dubovica je peknou reprezentáciou krásy prírody na východe Slovenska.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Prešov

Ski Centrum Hnilčík – Mraznica

Spiš je kultúrne a prírodne veľmi bohatý región, ktorý ročne láka tisíce turistov. Ski Centrum Hnilčík – Mraznica je jeden z mnohých lyžiarskych areálov v tomto prekrásnom regióne Slovenska.

Ski Blanc Ostrý Grúň – Kollárová

Žarnovica rozhodne nepatrí na významné miesta slovenskej turistickej mapy. V blízkosti mesta však nájdete lyžiarske stredisko Ski Blanc Ostrý Grúň – Kollárová. V nádhernom prostredí pohoria Vtáčnika si na svoje prídu všetci milovníci lyžovania. Okolie poskytuje aj zaujímavé historické súvislosti.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Žarnovica

Ski Žiarce Pavčina Lehota

Ski Žiarce Pavčina Lehota je lyžiarske stredisko nachádzajúce sa iba 8 kilometrov od Liptovského Mikuláša. Liptov patrí medzi turisticky najatraktívnejšie regióny Slovenska. Neďaleko Liptovského Mikuláša sa nachádza množstvo turistickch atrakcií, čo robí lyžovačku v Ski Žiarce mimoriadne atraktívnou.

Ski Dedinky

Hádam najväčším bohatstvom Slovenska je jeho členitosť. Množstvo pohorí, dolín a riek vytvára takmer dokonalé prostredie pre rôzne športové a rekreačné aktivity. V zime je Slovensko skvelým miestom na lyžovanie. Okrem veľkých lyžiarskych stredísk sa u nás nachádza množstvo menších, avšak nemenej zaujímavých areálov lyžovania. Ski Dedinky je jeden z týchto lyžiarskych areálov, ktoré stoja za zmienku a samozrejme, že aj za návštevu.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Poprad v lokalite

Ski Taja / Tatranska Javorina

Krása lyžovania na Slovensku je aj v tom, že človek si môže vybrať spomedzi desiatok rôznych lyžiarskych areálov po celom Slovensku. Počas zimných mesiacov tak možno týmto  spôsobom spoznávať rôzne časti Slovenska. Celoslovensky je známych iba zopár veľkých lyžiarskych stredísk. Slovensko však ponúka omnoho viac a takmer každý okres, kde sa nachádzajú aj nejaké hory, disponuje svojimi lyžiarskymi strediskami.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Poprad v lokalite

Vernár – Studničky

Hádam najlepším miestom na život pre lyžiarov je tatranský Poprad. V okolí tohto neveľkého mesta sa nachádza množstvo lyžiarskych stredísk najrôznejšej úrovne a náročnosti. Popradčania sa nemusia chodiť lyžovať do drahých vysokotatranských lyžiarskych stredísk. K dispozícii majú aj viacero menej nákladných lyžiarskych areálov. Väčšinou sa nachádzajú na juh od Popradu.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Poprad v lokalite

Športcentrum Oščadnica

Kysuce patria rozhodne medzi turisticky najzaujímavejšiu časť Slovenska.  Kultúrne sa odlišujú od zvyšku Slovenska, keďže valaská kolonizácia tu prebehla intenzívnejšie ako v iných krajoch. Kysuce vždy boli tak trochu izolované od zvyšku Slovenska, čo iba pomohlo k uchovaniu rázovitosti prostredia. Kysuce sú obľúbené najmä pre svoju nedotknutú prírodu, ktorá je v lete aj zime rajom pre všetkým milovníkov športov.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Čadca

Ski centurm Zlatá Idka

Jednu vec môžu Bratislavčania Košičanom naozaj závidieť. A tým je možnosť si zalyžovať takmer priamo v meste. Kým ľudia žijúci v Bratislave musia cestovať niekoľko hodín, aby sa dostali do ako tak kvalitného strediska, Košičania ich majú priamo v meste alebo blízkom okolí hneď niekoľko.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Košice

Ski Bezovec

Lyžiarske strediská na Slovensku môžeme pokojne rozdeliť do dvoch kategórií. Na tie dostupné a menej dostupné. V rámci dostupnosti je dobré sa zamerať na Bratislavu, keďže tam žije najviac ľudí a sústredí sa tam aj ekonomická aktivita Slovenska. To, že Donovaly sú pár minút jazdy od Banskej Bystrice nemá pre ľudí žijúcich v Bratislave veľký význam.

Ski Bezovec patrí medi najdostupnejšie lyžiarske strediská na Slovensku. Toto lyžiarske stredisko sa nachádza iba 20 km od Piešťany. Piešťany sú menej ako hodinu jazdy autom od Bratislavy. Sú na diaľnici a hlavnou železničnom spojení Slovenska.  Lyžiarske stredisko Bezovec získalo svoj názov od neďaleké vrchu Bezovec, ktorého nadmorská výška je 742 metrov. Je to najvyšší bod tzv. Nízkeho Inovca, čo je zase súčasťou pohoria Považský Inovec. Z nadmorskej výšky 742 už možno tušiť, že Ski Bezovec nebude vynikať v tomto smere. Mnohé lyžiarske strediská majú v nadmorskej výške 800 metrov dolné stanice lanovky.  Čo však možno čakať v okolí Piešťan. Stredisko sa tento hendikep snaží kompenzovať umelým zasnežovaním zjazdoviek, čo sa mu čiastočne darí. Nemožno však očakávať, že sezóna v Ski Bezovec bude rovnako dlhá ako napríklad vo Vysokých Tatrách.

Považský Inovec výbornou destináciou pre turistiku a cykloturistiku. Počas zimy je možné turistickú obuv či bicykel vymeniť za bežky. Okolie lyžiarskeho areálu poskytuje nevídané možnosti bežeckého lyžovania.

Lyžiarsky areál Bezovec ponúka celkovo 4 vleky, ktoré vám pomôžu lyžovať na zjazdovkách rôznej náročnosti. Je tu aj zjazdovka pre náročných lyžiarov, väčšinou je však stredisko ideálne pre bežných lyžiarov a lyžiarov začiatočníkov. Stredisko je obľúbené aj medzi rodinami s deťmi či školskými lyžiarskymi zájazdmi. Prepravná kapacita všetkých vlekov je 3000 lyžiarov za hodinu, čím sa ski centrum Bezovec radí medzi stredne veľké lyžiarske strediská na Slovensku.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Piešťany

Ski Vitanová – Vrchdolinky

Ski Vitanová Vrchdolinky je jedným z mnohých prihraničných lyžiarskych stredísk na Slovensku. Ski areál Vitanová Vrchdolinky tak nie je závislý iba na Slovenskej klientele. Veľkú časť návštevníkov tohto lyžiarskeho strediska tvoria občania Poľskej republiky. Hraničný prechod Suchá Hora – Chocholów sa nachádza len 5km od strediska a ďalší  hraničný prechod Trstená –Chyžne je iba  10 km od strediska. Populárne stredisko zimných športov Zakopané je vzdialené iba 22 kilometrov.

Ski areál sa nachádza v obci Vitanová, ktorú nájdete v okrese Tvrdošín. Hoci názov tejto obce môže znieť slovensky, jeho pôvod je potrebné hľadať v latinčine. „Vita nova“ znamená „nový život“. Prvá písomná zmienka o obci pochádza zo 16. storočia. Obec sa nachádza v nadmorskej výške 699 metrov, takže podmienky na lyžovanie sú tú výborné.

Okolie Vitanovej láka ľudí mnohými atrakciami. Neďaleko je Oravská priehrada, kúpele Oravice v Západných Tatrách, Roháče samotné a aj Liptov sú veľmi dobré prístupné. Okolie Vitanovej ponúka aj netušené možnosti turistiky. V Roháčoch je však turistika možná iba v letných mesiacoch.

Lyžiarske stredisko Ski Vitanová Vrchdolinky bolo vybudované v roku 2008 a v tomto roku bola vo Vitanovej odštartovaná aj prvá lyžiarska sezóna. Stredisko tak patrí medzi najmladšie na Slovensku. Lyžiarske stredisko ponúka celkovo 6 zjazdoviek z kategórie ľahkých a stredne náročných. Celková dĺžka zjazdových tratí 4,9 km je plne umelo zasnežovaných, takže vo Vitanovej sa môžete tešiť na dlhú a kvalitnú lyžovačku.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Trstená v lokalite

Vyšná Boca / Bačova Roveň

Nízke Tatry sú hádam najviac pretkané rôznymi zjazdovkami spomedzi všetkých slovenských horských systémov. Niet sa čomu ani diviť. Nízke Tatry sú priam stvorené na zimné športy. Svojou výškou a severnou polohou takto tromfnú aj Vysoké Tatry. V Nízkych Tatrách nájdeme niekoľko celoslovensky známych lyžiarskych stredísk, ako napríklad Jasná, avšak toto pohorie skrýva aj množstvo ďalších pokladov. Jedným z takýchto čarovných pokladov je aj lyžiarske stredisko Vyšná Boca / Bačova Roveň.

Ski Sun Makovica – Nižná Polianka

Aj na východnom Slovensku sa nachádza niekoľko desiatok lyžiarskych zariadení, ktoré sotva niekto pozná na západe Slovenska. Tieto lyžiarske strediská majú najmä lokálny význam, teda navštevujú ich najmä miestni. Medzi takéto lyžiarske strediská radíme aj stredisko Ski Sun Makovica.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Bardejov

Zochová chata – Piesok

Bratislava má jednu podstatnú nevýhodu,  a tou je absencia hôr v jej blízkom okolí. Ak si chcú Bratislavčania zalyžovať musia sa vybrať na niekoľkohodinový výlet do najbližších hôr – či už je to do Tatier alebo do rakúskych álp. V okolí Bratislavy sa však nájde zopár výnimiek, hoci rozhodne ich nemôžeme porovnávať s top strediskami. Jednou z týchto výnimiek je aj Zochová chata – Piesok.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Modra

Skicentrum Košútka

Ak patríte medzi priaznivcov lyžovania a nebývate v Banskej Bystrici, tak by ste sa tam mali asi presťahovať. V okolí tohto krajského mesta nájdete doslova desiatky rôznych lyžiarskych areálov. Od náročných a drahých až po menej známe vhodné pre každého. Jedným z tých lyžiarskych areálov je aj Skicentrum Košútka.

Kubašok Spišské Bystré

Nízke Tatry sú už tradičnou destináciou všetkých milovníkov zimných radovánok. Najmä na severných svahoch Nízkych Tatier nájdete množstvo zaujímavých lyžiarskych stredísk. Patrí sem aj ski Kubašok Spišské Bystré.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Poprad v lokalite

Skichem – Lopusna Dolina

Okolie Popradu, či už sú to Nízke Tatry alebo Vysoké, je rajom pre všetkých milovníkov hôr a lyžovania. V Tatrách je niekoľko celoslovensky známych lyžiarskych stredísk. Liptovská kotlina však skrýva aj niekoľko ďalších pokladov. Patrí medzi ne aj Skichem – Lopušná Dolina.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Svit v lokalite

Spišská Nová Ves – Rittenberg

Na Slovensku sa nachádzajú desiatky lyžiarskych stredísk, ktoré sú známe iba v ich blízkom okolí. Na Slovensku máme iba zopár stredísk, ktoré pozná hádam každý. Spišská Nová Ves – Rittenberg je lyžiarske stredisko na Spiši, ktoré okrem klasickej lyžovačky ponúka aj množstvo ďalších zaujímavostí.

Turecká / Krížna

V okolí Banskej Bystrice nájdeme hneď niekoľko významných slovenských pohorí ako Nízke Tatry či Veľká Fatra. Toto sú ideálne podmienky budovanie lyžiarskych areálov. V okolí Banskej Bystrice ich nájdeme takmer desiatky. Lyžiarsky areál v Tureckej je jedným z nich.

Čachovo – Selce

Banská Bystrica sa nachádza v takmer ideálnej lokalite. Toto platí najmä pre lyžiarov. V okolí Banskej Bystrice sa nachádza množstvo lyžiarskych stredísk, kde si na svoje prídu ako zjazdoví lyžiari, tak aj priaznivci bežeckého lyžovania. Lyžiarsky areál Čachovo Selce sa nachádza iba pár kilometrov od centra Banskej Bystrice.

Ľubovnianske Kúpele

Len málo ľudí vie, že Slovensko je kúpeľnou veľmocou. Po celej krajine je rozsiatych množstvo prameňov, ktoré sú využívané na liečebné účely. A k dokonalosti sa blíži kombinácia lyžiarskeho a areálu s kúpeľnou starostlivosťou. Takúto kombináciu nájdete iba na niekoľkých miestach na Slovensku. Jeden takýto areál nájdete neďaleko Starej Ľubovne – Ľubovnianske kúpele.

Poráčska Dolina

Na Slovensku máme množstvo lyžiarskych areálov, ktoré ponúkajú skvelé možnosti spojenia lyžovačky a spoznávania kultúrnych pamätihodností. Radíme medzi ne aj ski areál Poráč park.

Roháče – Zverovka/Spálená dolina

Západné Tatry sú domovom hneď niekoľkých lyžiarskych stredísk. Najvýznamnejším z nich je jednoznačne Roháče – Zverovka/Spálená dolina.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Zuberec v lokalite

Zuberec / Milotín

V Západných Tatrách sa nachádza hneď niekoľko lyžiarskych stredísk. Areál Milotín je jedným z nich. Svojou veľkosťou nepatrí medzi najvýznamnejšie strediská na Slovensku, vyniká však krásou okolitej prírody.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Zuberec v lokalite

Zuberec – Janovky

Na svahoch Západných Tatier nájdete množstvo lyžiarskych stredísk. Medzi tie menej známe patrí stredisko Zuberec Janovky.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Zuberec v lokalite

Ski Mlynky – Biele vody

Ski Mlynky – Biele vody je stredisko, ktoré patrí k najzaujímavejším miestam na lyžovanie na Slovensku. Ski Mlynky – Biele vody ťaží najmä zo svojej polohy priamo v Slovenskom raji na východe Slovenska.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Poprad v lokalite

Ski Fričkovce

Na Slovensku sa nachádza množstvo takmer neznámych lyžiarskych stredísk, o ktorých vedie iba domáci a ľudia z blízkeho okolia. Medzi takéto lyžiarske areály radíme aj Ski Fričkovce.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Bardejov

Cígeľ Priedavky – Šabľová

Cígeľ Priedavky – Šabľová je lyžiarske stredisko nachádzajúce sa iba 7 kilometrov južne od Prievidze. Cígeľ Priedavky – Šabľová patrí medzi malé strediská, ktoré majú význam iba pre blízke okolie.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Prievidza

Ski land Stará Myjava

Ski land Stará Myjava patrí k najmladším lyžiarskym strediskám na Slovensku. Ski land vynikajú aj ďalšou vlastnosťou – patrí medzi najjužnejšie položené lyžiarske centrá na Slovensku.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Myjava

Ski Centrum Nižná Uhliská

Na Orave je možné nájsť hneď niekoľko lyžiarskych stredísk. Jedno z nich sa nachádza aj v Nižnej, presnejšie v častli Uhliská.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Tvrdošín

Liptovský Ján – Javorovica

Ski Javorovica je jedným z mnohých lyžiarskych stredísk na severných svahoch Nízkych Tatier. Ski areál Javorovica sa nachádza v Jánskej doline neďaleko Liptovského Jána.

Stredisko Kráľová

Lyžiarske stredisko Kráľová patrí medzi zopár lyžiarskych stredísk, ktoré sa nachádzajú takmer priamo v meste. Ski Kráľová nájdete iba zopár kilometrov od centra Zvolena.

Toto Lyžiarske stredisko sa nachádza blízko mesta Zvolen