Lyžiarske stredisko Skichem – Lopusna Dolina

lokalita:

Okolie Popradu, či už sú to Nízke Tatry alebo Vysoké, je rajom pre všetkých milovníkov hôr a lyžovania. V Tatrách je niekoľko celoslovensky známych lyžiarskych stredísk. Liptovská kotlina však skrýva aj niekoľko ďalších pokladov. Patrí medzi ne aj Skichem – Lopušná Dolina.

Lyžiarske stredisko Skichem – Lopušná Dolina sa nachádza iba 2 kilometre južne od Svitu, v katastri obce Lučivná. Napriek relatívne modernému vybavenie je stredisko pomerne málo významné. Pritom jeho dostupnosť je naozaj výborná. Z Popradu je to necelých 20 kilometrov a kúsok od strediska sa tiahne hlavný železničný a cestný koridor Slovenska.

Lopušná dolina samotný Svit sa nachádzajú v čarokrásnom prostredí Liptovskej kotliny. Návštevníci môžu na severe vidieť končiare Vysokých Tatier a na juhu za vrcholky hrebeňa Nízkych Tatier a Slovenský raj. Toto prostredie je predzvesťou veľkej zábavy a aktivity aj mimo zimnú sezónu. Slovenský raj a východný hrebeň Nízkych Tatier sú ako stvorené na turistiku.  V oboch horských útvaroch sú zriadené národné parky – Národný park Nízke Tatry a Národný park Slovenský raj. Na severe sa zase nachádza najstarší slovenský národný park – Tatranský národný park.

V okolí Svitu nájdete aj ďalšie zaujímavosti. Kúsok na západ je Štrba, čo východisková stanica pre výlety na Štrbské Pleso. Štrbou vedie hlavná železničná trasa Bratislava – Košice. Zo Štrby sa na Štrbské Pleso možno dostať jedinečnou Tatranskou ozubnicovou železnicou. Na východ od Svitu a Skichemu – Lopušná Dolina nájdu všetci lyžiari či nelyžiari stredoeurópsku raritu. Nikto by  si nemal nechať ujsť návštevu Spišského hradu, ktorý je považovaný za jeden z najrozsiahlejších hradných systémov v celej Európe. Medzi ďalšie atrakcie patrí mesto Levoča a Chrám svätého Jakuba, v ktorom nájdete najvyšší gotický oltár na svete.

Lyžiarske stredisko Skichem – Lopušná Dolina ponúka lyžiarom dve zjazdovky, ktoré sú obsluhované niekoľkými vlekmi s celkovou hodinovou prepravnou kapacitou 2500 lyžiarov.

Jeden z vlekov je označovaný ako detský a je prenosný. Detské vleky sú obľúbené najmä u rodičov, keďže umožňujú ich deťom lyžovačku bez akéhokoľvek rizika, ktoré je spojené s klasickými vlekmi a bežnými zjazdovkami.

Zjazdové trate v ski areáli Skichem – Lopušná Dolina sú kategorizované ako ľahké a stredne náročné. Teda sú označené modrou a červenou farbou. To znamená, že lyžovanie je vhodné takmer pre každého. Nároční lyžiari si tu nájdu svoje miesta, ale hlavne začiatočníci a neskúsení lyžiari sa tu budú cítiť príjemne.

Podmienky na lyžovanie sú dobré od decembra do marca. O kvalitu zjazdoviek sa stará aj technické zasnežovanie, ktoré pomáha tlmiť nepriaznivé počasia a najmä absenciu zrážok.

V stredisku je vybudované aj osvetlenie, ktoré umožňuje lyžovačku aj počas neskorých večerných hodín.

Dostupné služby v stredisku

Ponúkané služby v Skichem – Lopušná Dolina je štandardné. Nájdete tu všetko, čo potrebuje k dobrej lyžovačke.

Ak prichádzate do Lopušnej doline vlastným automobilom, čaká na vás veľké parkovisko, ktoré je navyše zdarma.

Pokiaľ vyhladnete priamo na svahu, o váš žalúdok sa postará niekoľko bufetov v jeho okolí. Kvalitnejšie stravovacie služby je potrebné vyhľadávať v okolitých ubytovacích zariadeniach, prípade sa vydať priamo do Svitu.

V blízkosti vleku nájdete Hotel Lopušná dolina, kde je možné sa ubytovať. Prípadne je možné využiť hotel Mladosť vo Svite.

Samozrejmosťou lyžiarskeho strediska je požičovňa lyží, snowboardov a ďalších lyžiarskych pomôcok. Nájdete tu aj kvalitný ski servis. Pokiaľ ste si vybrali Lopušnú dolinu za miesto, kde sa naučíte lyžovať, k dispozícii máte lyžiarsku školu.

Zaujíma vás: lopusna dolina nocne lyzovanie, ako sa dostanem do ski lopušná dolina, skichem, prepravna kapacita vlekov skichem,