Lyžiarske stredisko Ski Fričkovce

Na Slovensku sa nachádza množstvo takmer neznámych lyžiarskych stredísk, o ktorých vedie iba domáci a ľudia z blízkeho okolia. Medzi takéto lyžiarske areály radíme aj Ski Fričkovce.

Fričkovce sú malá obec s necelými 700 obyvateľmi neďaleko Bardejova, cca 30 kilometrov od Prešova. Stredisko má lokálny význam, takže sotva ho bude poznať niekto mimo Bardejova či blízkeho Prešova.

Stredisko sa nachádza na úpätí  pohoria Čergov na hornom Šariši. Čergov je jedno z menej známych a menej navštevovaných slovenských pohorí. Najvyšším bodom pohoria Čergov je kopec Minčol, ktorého vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1150 metrov. O sto metrov nižší je vrchol Čergov, ktorý nesie rovnaké meno ako celý  horský systém.

Pohorie Čergov je v lete rajom všetkých turistov. Najznámejší turistický bod v okolí Fričkoviec je sedlo Chata Čergov, ktorá je stretávacím bodom všetkých milovníkov hôr a prírody. Táto chata sa nachádza v nadmorskej výške 920 metrov a z Fričkoviec sa na ňu dostanete v priebehu 90 minút. Z tejto chaty, napríklad po dobrom občerstvení, sa môžete vydať na príjemnú 3-hodinovú prechádzku po hrebeni do ďalšieho sedla Lysá. V zime sa zase tento hrebeň lemovaný prekrásnou prírodou mení na snehom pokryté trate ideálne pre milovníkov bežiek. Čergov je tak dôležitým bodom každého bežkára, a to nielen na Slovensku.

Fričkovce ponúkajú aj niekoľko zaujímavých turistických miest, ktoré by si nemal nechať ujsť žiadny návštevník lyžiarskeho areálu.  V prvom rade je potrebné spomenúť samotné mesto Bardejov, ktoré patrí k historicky najdôležitejším mestám Slovenska. Bardejov bol v roku 2000 zaradený na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Bardejov zároveň patrí medzi najvýznamnejšie kúpeľné mestá Slovenska. Takto sa región Bardejova stáva ideálnou destináciu pre ľudí, ktorí chcú skombinovať aktivity na studenom snehu s odpočinkom v horúcich vodách miestnych kúpeľov. V samotnej obci Fričovce sa nachádzajú dva zaujímavé rímskokatolícke kostoly. Neďaleko obce nájdete aj netradičné vínne pivnice, ktoré stále nie sú úplne preskúmané. Tieto pivnice pochádzajú z 15. storočia.

V Ski Fričkovce môžu lyžiari využiť 2 zjazdovky, ktoré majú obe dĺžku 300 metrov. Ide teda relatívne o veľmi krátke zjazdovky. Náročnosť týchto tratí je nízka alebo maximálne stredná. Podmienky sú tak ideálne najmä na rodinné lyžovačky, kedy je pozornosť sústreďovaná najmä na deti. Zjazdovky sú široké a sklon svahu je nízky, čo znamená, že deti sú v týchto podmienkach viac ako v bezpečí. Prepravná kapacita strediska je 600 osôb, čím sa stredisko radí medzi malé ski centrá.

Zjazdovky v ski areáli Fričkovce sú počas zimnej sezóny zasnežované, čím sa darí výrazne predĺžiť zimnú sezónu. To však ani zďaleka neznamená, že stredisko je imúnne voči vysokým teplotám.

Dostupné služby v stredisku

Ski Fričkovce je mini areál neďaleko Bardejova. Ponúkané služby zodpovedajú jeho lokálnemu význam. To znamená, že návštevníci by nemali očakávať služby v kvalite, ktorú môžeme nájsť v iných veľkých lyžiarskych strediskách. Základ potrebný na príjemnú lyžovačku sa vám však dostane aj vo Fričkovciach.

Pokiaľ cestujete za lyžovačkou vo Fričkovciach vlastným automobilom, môžete sa spoľahnúť na parkovisko priamo pod zjazdovkou so 100 miestami na státie. Parkovisko je zdarma. Pri zjazdovke nájdete aj jednoduché bufetové zariadenia, ktoré sa postarajú o tom, aby ste na zjazdovke nezostali hladní či smädní. Pokiaľ však máte záujem o lepšie stravovacie služby, budete sa musieť vybrať do neďalekého Bardejova či prípadne do Prešova. To isté platí aj o ubytovaní v tomto zaujímavom regióne.

Zaujíma vás: lyzovanie frickovce, ski frickovce, sky frickovce, Frickovce ski,