Lyžiarske stredisko Liptovský Ján – Javorovica

lokalita:

Ski Javorovica je jedným z mnohých lyžiarskych stredísk na severných svahoch Nízkych Tatier. Ski areál Javorovica sa nachádza v Jánskej doline neďaleko Liptovského Jána.

Ski Javorovica má skutočne vynikajúcu polohu. Liptovský Ján je iba 7 km od Liptovského Mikuláša, mesta, ktoré leží na hlavnou cestnom a železničnom koridore Slovenska. Liptovský Ján sa nachádza v ústí jednej z najkrajších dolín na Slovensku. Jánska dolina je známa mnohými historickými stavbami, termálnymi prameňmi, hotelmi a v neposlednom rade prekrásnou prírodou.

Liptovský Ján symbolizuje celý región. Liptov jednoznačne patrí medzi najkrajšie a najobľúbenejšie slovenské regióny. Dôvodov je hneď viacero. Liptov je predovšetkým Liptovská kotlina ohraničená Tatrami – Vysokými a Nízkymi. Liptov však nie je iba o kráse prírody. Liptov si ako jeden z mála regiónov zachoval svoju osobitosť – kultúru a architektúru. Každoročnen sa na Liptove konajú desiatky rôznych folklórnych slávností. Jedinečnú liptovskú architektúru je možné obdivovať napríklad vo Vlkolinci, čo je dedina neďaleko Ružomberku, ktorá bola zaradená na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Ski Javorovica sa nachádza na úpätí hrebeňa Nízky Tatier. Toto pohorie je po Vysokých Tatrách pravdepodobne najznámejším na Slovensku. Najpopulárnejší kopec Nízkych Tatier je jednoznačne Chopok, kde sa nachádza aj známe stredisko Jasná. Chopok však nie je najvyšší vrch Nízkych Tatier. Najvyšší je Ďumbier, ktorý je vyšší o viac ako 20 metrov. Jeho vrchol sa týči do nadmorskej výšky 2044 metrov.

Nízke Tatry sú takmer rajom pre všetky druhy turistov. Hrebeňovka Nízkych Tatier patrí k turistickým vrcholom na Slovensku. Krása Nízkych Tatier však nespočíva iba v ich hrebeni a kopcov. Milovníci krásy sa dostávajú do extázy aj v prekrásnych dolinách. Jánska dolina je jednou z týchto klenotov slovenskej prírody.

Ski centrum Javorovica poskytuje niekoľo zjazdoviek, ktoré sú určené predovšetkým stredne náročným lyžiarom. V stredisku sú však trate vhodné aj pre začiatočníkov či deti.

Podmienky na lyžovanie v Ski Javorovica sú výborné vzhľadom na niekoľko okolností. Stredisko je v relatívne vysokej nadmorskej výške – Liptovský Ján je v 674 metrov nad morom. Areál je severne orientovaný a v neposlednom rade je vybavený technickým lyžovaním. Umelé zasnežovanie dokáže do veľkej miery tlmiť nepriaznivý vplyv počasia  a výrazne predĺžiť lyžiarsku sezónu.

Ski Javorovica je ideálnym miestom aktívneho oddychu nielen pre priaznivcov zjazdového lyžovania. Na svoje si prídu aj bežkári. V okolí Liptovského Jána a ski areálu Javorovica sa nachádza niekoľko zaujímavých kilometrov tratí určených na bežecké lyžovanie.

Dostupné služby v stredisku

Dostupné služby v Ski Javorovica nepatria síce k slovenskej špičke, pokojne sa však na ne môžete spoľahnúť.

Nízke Tatry sú ideálnym miestom, kde sa naučiť lyžovať alebo svoje schopnosti v tomto športe priviesť k dokonalosti. V Ski  Javorovica na to nebudete sami. K dispozícii tu máte lyžiarsku a snowboardovú školu, ktorá vám povedie prvé kroky na lyžiarskych tratiach.

Ku každému dobrému lyžiarskemu stredisku patrí aj miesto, kde si môžete požičať všetko lyžiarske vybavenie. V Javorovici nájdete požičovňu lyží, snowboardov a ďalšieho športového náčinia – Nico-Šport. Táto firma zabezpečuje pre návštevníkov a ski servis.

V stredisku je vybudované osvetlenie, takže si tu každý návštevník môže vyskúšať aj večerné či nočné lyžovanie.

Pre všetkých návštevníkoch prichádzajúcich na osobných automobiloch je pripravené veľké parkovisku, ktoré je navyše aj bezplatné.

Pre všetkých hladných a smädných lyžiarov je v areáli pripravený bufet. Ski Javorovica je obľúbená aj medzi rodičmi. Stredisko totiž ponúka rodičom detský areál, ktorý chráni deti pred akýmkoľvek nebezpečenstvom.

Zaujíma vás: ski javorovica, liptovsky jan lyzovanie, javorovica, lyzovanie liptovsky jan,