Lyžiarske stredisko Roháče – Zverovka/Spálená dolina

lokalita:

Západné Tatry sú domovom hneď niekoľkých lyžiarskych stredísk. Najvýznamnejším z nich je jednoznačne Roháče – Zverovka/Spálená dolina.

Lyžiarske stredisko Zverovka – Spálená dolina sa nachádza v obci Zuberec, ktorá patrí do okresu Tvrdošín. Zuberec sa však má viac k Tatrám ako k samotnému regiónu Oravy. Lyžiarske stredisko sa nachádza v osade Zverovka. Obec Zuberec sa nachádza v nadmorskej výške 760 metrov, čo vytvára veľmi priaznivé podmienky pre lyžovanie.

Zverovka je hádam najznámejším turistickým centrom Západných Tatier. O tomto pohorí možno hádam povedať len to, že mnohí ľudia ho považujú za najkrajšie na Slovensku. Bez pochýb možno povedať, že hrebeňová túra Západnými Tatrami patrí k turistickým vrcholom Slovenska.

V Západných Tatrách a najmä v ich časti zvanej Roháča možno nájsť množstvo prírodných krás. Jedným z nich sú aj Roháčske plesá. K ďalším krásam patria samotné vrcholy hrebeňa. Najvyšším kopcom Západných Tatier je Bystrá, ktorá sa týči do nadmorskej výšky 2248 metrov. Medzi ďalšie turisticky zaujímavé vrchy patria:

  • Jakubiná (2 193 m.n.m.)
  • Pachoľa (2 166 m.n.m.)
  • Hrubá kopa (2 166 m.n.m.)
  • Baranec (2 185 m.n.m.)
  • Baníkov (2 178 m.n.m.)
  • Blyšť (2 155 m n. m.)
  • Tri kopy (2 133 m.n.m.)

Lyžiarske stredisko Zverovka – Spálená dolina ponúka výborne podmienky na lyžovanie pre všetkých lyžiarov. Či ste začiatočníci, alebo skúsení lyžiari, areál Zverovka Spálená vám zaručene príde vhod.

Areál disponuje dvoma kratšími vlekmi o dĺžke 400 a 800 metrov. Tieto vleky obsluhujú zjazdovku, ktorá je kategorizovaná ako ľahká, teda je označená modrou farbou. Takáto zjazdovka je určená predovšetkým pre začiatočníkov, deti a všetkých lyžiarov, ktorí sa jednoducho na zjazdovke necítia sebavedome.

Dominantou strediska Zverovka Spálená dolina na 1490 metrov dlhá sedačková lanovka, ktorá uspokojí aj tých náročnejších lyžiarov. Vrcholová stanica tejto lanovky sa nachádza v nadmorskej výške 1490 metrov, čo rozhodne patrí k špičke na celom Slovensku. Základná stanica areálu je vo výške 1090 metrov nad morom, čo je výška, ktorú mnohé ďalšie lyžiarske strediská nedosahujú ani pri svojej vrcholovej stanici.

Nadmorská výška zjazdovky hrá veľkú rolu pri určovaní dĺžky lyžiarskej sezóny. Tu stredisko Zverovka  – Spálená dolina jednoznačne vyniká. Ale nie je to  iba nadmorskou výškou, hocí tá v tom má nezastupiteľnú rolu. Celá hlavná zjazdovka v dĺžke takmer jeden a pol kilometra je zasnežovaná. Snežné delá tak dokážu zabezpečiť sneh aj časoch, keď nesneží. V takýchto nadmorských výška je teplota pod nulou už začiatkom decembra. Stredisko Zverovka – Spálená dolina je známe aj tým, že lyžiarsku sezónu otvára medzi prvými. Ak  patríte medzi nedočkavých lyžiarov, Zverovka Spálaná je miestom, kde by ste mali sezónu začínať.

Veľká sedačková lanovka zabezpečuje dopravu na stredne ťažkú a ťažkú zjazdovku. Stredne ťažká je označená červenou farbou a ťažká čiernou. Najťažšie časti sú však v areáli relatívne krátkeho rozsahu. Je to však dostatok na to, aby si tu prišli na svoje aj tí najnáročnejší lyžiari.

Dostupné služby v stredisku

Zverovka – Spálená dolina je lyžiarsky veľmi kvalitné stredisko. Ponuka služieb, ich kvalita a šírka, však do určitej miery zaostáva za tým, čo ponúkajú top centrá najmä vo Vysokých Tatrách. Na Zverovke však dostanete všetko, čo je potrebné ku kvalitnej a príjemnej lyžovačke.

Takmer žiadne lyžiarske stredisko sa nezaobíde bez požičovne lyží, snowboardov a iných lyžiarskych potrieb. Zverovka nie je výnimkou. Kúsok od požičovne sa nachádza aj kvalitný ski servis.

Západné Tatry a Roháče sú skvelým miestom, kde sa naučiť lyžovať. Na Zverovke v tom rozhodne nebudete sami. K dispozícii sú hneď 3 lyžiarske školy, ktoré z vás radi spravia lyžiarskym profesionálov.

Zaujíma vás: zverovka spalena zaciatok sezony, vecernje lyzovanie spalena, zverovka spalena ski mapa, spalena dolina lanovka,