Lyžiarske stredisko Pezinská Baba

Pezinská Baba

Najväčší dopyt po lyžiarskych svahoch a lyžovaní je v Bratislave. Dôvod je jednoduchý, naše hlavné mesto je najväčšie a zároveň ekonomicky najsilnejšie. Bratislava však nie je v Tatrách a teda podmienky na lyžovanie sú horšie.

Pezinská Baba je najjužnejšie lyžiarske stredisko na Slovensku, čo má samozrejme svoje dôsledky. Lyžiarska sezóna trvá na Pezinskej babe pomerne krátko, a to aj napriek tomu, že stredisko disponuje zariadeniami na tvorbu umelého snehu. Počasia je tak pri podmienkach lyžovania v tejto časti Slovenska veľmi dôležitým faktorom. Na Slovensku to však nie je žiadna výnimka.

Pezinská Baba je sedlo v hrebeni Malých Karpát, konkrétne v ich časti Pezinské Karpaty. Nadmorská výška Pezinskej Baby (alebo len Baby) je 527 metrov. V okolí sa týčia vrchy Konské hlavy (648,8 metrov  nad morom) a Čmeľok (709 metrov n. m.). Pezinskou Babou prechádza štátna cesta z Malaciek do Pezinka.

Dostupnosť Pezinskej Baby je skutočne výborná. Bratislavská Koliba či Bratislava samotná majú do sedla skutočne iba na skok. Hoci lyžiarsky areál Pezinská Baba nedosahuje parametre Donovál či Štrbského plesa, jeho blízkosť od Bratislavy ho robí viac ako atraktívnym. Areál je vhodný ako pre deti, tak aj pre skúsenejších lyžiarov.

Lyžiarske stredisko Pezinská Baba je prevádzkované občianskym združením, teda ide o neziskovú organizáciu, ktorá rozvíja a udržiava stredisko z tržieb, ktoré získa počas zimnej sezóny. Stredisko je v nepretržitej prevádzke už od roku 1959.

Na lyžiarov čaká na Babe celkom 5 zjazdoviek, ktoré sú obsluhované 3 vlekmi. Jedna z týchto zjazdoviek má nočné osvetlenie a je takisto vybavená umelým zasnežovaním. O kvalitu zjazdoviek sa starajú tri stroje na úpravu. Trate sú tak neustále vo výborných podmienkach.

Pezinská Baba je vyhľadávaným miestom zábavy aj pre milovníkov bežiek. Pezinská baba ponúka tri bežkárske trate o dĺžke 1,2, a 5 kilometrov. Raritou strediska je sánkarská dráha.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarske stredisko Pezinská Baba nepatrí medzi top ski centrá na Slovensku. Ponuka služieb je tak logicky obmedzená. Toto však platí iba priamo v areáli, keďže vzhľadom na blízkosť Bratislavy je jasné, že top služby sú vždy iba za rohom.

Priamo pri zjazdovkách nájdete parkovacie miesta zdarma. K dispozícii je 400 miest na parkovanie. Na Pezinskej Babe sa môžete aj naučiť lyžovať, keďže je tu prevádzkovaná lyžiarska škola. Pokiaľ nemáte doma potrebnú lyžiarsku výstroj, nevadí, v areáli strediska je požičovňa lyží, snowboardov a iného lyžiarskeho vybavenia.

Priamo v sedle nájdete Motel na Vrchu Baba, čo je ubytovacie zariadenie najbližšie k zjazdovkám. Okolie Baby sa však hmýri kvalitnými ubytovacími zariadeniami. Stráviť noc je možné nielen v Pezinku či Malackách, ale ja v samotnej Bratislave, kde je možné nájsť aj 5-hviezdičkové hotely.

Fotky lyžiarskeho strediska Pezinská Baba