Lyžiarske stredisko Čachovo – Selce

Banská Bystrica sa nachádza v takmer ideálnej lokalite. Toto platí najmä pre lyžiarov. V okolí Banskej Bystrice sa nachádza množstvo lyžiarskych stredísk, kde si na svoje prídu ako zjazdoví lyžiari, tak aj priaznivci bežeckého lyžovania. Lyžiarsky areál Čachovo Selce sa nachádza iba pár kilometrov od centra Banskej Bystrice.

Obyvatelia Banskej Bystrice majú oproti Bratislavčanom jednu obrovskú výhodu. Teda ak k ich záľubám patrí lyžovanie. Keď sa Bratislavčan či Bratislavčanka rozhodnú vydať na lyžovačku, majú pred sebou niekoľko hodín náročného cestovania. Keď sa chce lyžovať Banskobystričan či Banskobystričanka, na zjazdovku sa dostanú aj peši. V okolí zopár kilometrov majú takmer desiatky rôznych lyžiarskych stredísk.

Lyžiarske stredisko Čachovo Selce rozhodne nepatrí medzi top lyžiarske centrá na Slovensku. Ski Čachovo Selce môžeme len sotva porovnávať s neďalekými Donovalmi. Výhodou ski Čachovo Selce však nie je luxus strediska, hlavnou konkurenčnou výhodou tohto lyžiarskeho areálu je dostupnosť z Banskej Bystrice. Stredisko sa nachádza iba niekoľko kilometrov východne od mesta.

Ski stredisko Čachovo Selce sa nachádza v pohorí Starohorské vrchy. Tento geologický útvar rozhodne nepatrí medzi populárne pohoria, a je známy prakticky iba medzi nadšencami turistiky a obyvateľmi Banskej Bystrice a okolia.

Starohorské vrchy sú do určitej miery pokračovaním hrebeňa Veľkej Fatry či Nízkych Tatier.  Najvyšším bodom Starohorských vrchov je kopec Kozí chrbát, ktoré vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1330 metrov. Medzi ďalšie turisticky významné vrcholy patria:

  • Kečka (1 225 m.n.m.)
  • Barania hlava (1 206 m.n.m.)
  • Hrubý vrch (1 169 m.n.m.)
  • Jelenská skala (1 153 m.n.m.)
  • Krčahy (1 128,8 m.n.m.)
  • Magura (1 125 m.n.m.)
  • Baba (1 120,4 m.n.m.)

V okolí Seliec nájdete množstvo turistických atrakcií. Turisti si prídu na svoje najmä na značených chodníkoch po Starohorských horách. Milovníci histórie si naopak môžu užiť priamo v Banskej Bystrici, či zájsť si do neďalekej Banskej Štiavnice.

Lyžiarske stredisko Čachovo – Selce poskytuje tri zjazdovky o dĺžke 1200 metrov, 1000 metrov a 100 metrov. Dve dlhšie zjazdovky majú prevýšenie 180 metrov a radia sa tak medzi menej náročnej lyžiarske trate.

Stredisko je tak vhodné pre všetky typy lyžiarov. Na dvoch dlhších zjazdovkách sa môžu vyblázniť nielen skúsení lyžiari, ale aj úplní začiatočníci či ľudia, ktorí nemajú na svahoch ešte dostatočné sebavedomie.

V stredisku sa nachádza aj krátky 100 metrov dlhý detský vlek. Tu sa môžu deti cítiť skutočne bezpečne. Prevýšenie tejto malej zjazdovky je iba 10 metrov, takže ich rodičia si môžu byť istí, že na takomto svahu nedôjde k žiadnemu nepríjemnému zraneniu.

Dostupné služby v stredisku

Služby v stredisko Čachovo – Selce zodpovedajú bežnému štandardu stredne veľkého lyžiarskeho strediska. To znamená, že tu nájdete všetko, čo k príjemnej lyžovačke potrebujete, avšak takmer nič navyše. Ak túžite po luxuse, vyberte sa radšej do neďalekých Donovál. Tu je však potrebné počítať s vyššími nákladmi.

V stredisko Čachovo – Selce samozrejme nájdete aj požičovňu lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. Teda ak čosi zabudnete doma, stále si to môžete požičať v požičovni. Lyžiarska požičovňa vám v prípade potreby zabezpečí aj kvalitný lyžiarsky servis.

Pre všetkých hladných a smädných lyžiarov je v stredisko pripravených hneď niekoľko stravovacích služieb. Občerstviť sa dokonca môžete priamo na zjazdovke v bufete Zrub. Ďalšie stravovacie kapacity sú dostupné v neďalekých penziónoch, kde je možné okrem dobrého jedla nájsť aj základné ubytovanie. Za kvalitnejšími reštauráciami a hotelmi je potrebné sa vybrať do neďalekej Banskej Bystrice. Nie je to však žiadny problém, keďže krajské mesto je skutočne iba kúsok na západ.

Zaujíma vás: selce kopec, starohorské vrchy geologie, svah selce, lyžovanie v selciach,