Lyžiarske stredisko Ľubovnianske Kúpele

Len málo ľudí vie, že Slovensko je kúpeľnou veľmocou. Po celej krajine je rozsiatych množstvo prameňov, ktoré sú využívané na liečebné účely. A k dokonalosti sa blíži kombinácia lyžiarskeho a areálu s kúpeľnou starostlivosťou. Takúto kombináciu nájdete iba na niekoľkých miestach na Slovensku. Jeden takýto areál nájdete neďaleko Starej Ľubovne – Ľubovnianske kúpele.

Ski areál Ľubovnianske kúpele sa nachádza v obciach Nová Ľubovňa a Jakubovany v okrese Stará Ľubovňa. Všetko to patrí do Prešovského kraja.

Ľubovnianske kúpele sa nachádzajú približne 10 kilometrov juhovýchodne od Novej Ľubovne. Už v prvej polovici 19. storočia v tejto lokalite vznikli pri štyroch železito-zemitých minerálnych prameňoch kúpele na liečbu chorôb zažívacieho traktu.

Počas druhej svetovej vojny kúpele v Novej Ľubovni zanikli. Kúpeľné budovy sú v súčasnosti využité na rôzne rekreačné účely. V posledných rokoch došlo k obnove kúpeľov a celkový význam tohto športovo-relaxačného areálu stúpol.

V blízkosti Ľubovnianskych kúpeľov je možné nájsť lesopark s veľmi hodnotnými drevinami. V areáli sú prístupné aj voľne dostupné minerálne pramene. Minerálna voda z niektorých prameňov sa plní do fliaš a je predávaná pod značkou Ľubovnianka.

V okolí je zriadený náučný park, ktorý sa nenáročným spôsobom pomocou informačných tabúľ snaží zoznámiť návštevníkov s históriou oblasti a samozrejme s prírodnými zaujímavosťami.

Ľubovnianske kúpele sa nachádzajú v Levočských vrhoch. Najvyšším bodom Levočských vrchoch je Čierna hora, ktorej vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1289 metrov. Medzi ďalšie známe kopce v tomto horskom systéme patria:

  • Siminy 1 287 metrov
  • Ihla 1 283 metrov
  • Repisko 1 251 metrov
  • Kuligura 1 250 metrov
  • Hrča 1 240 metrov
  • Zámčisko 1 236 metrov

Ski areál Ľubovnianske kúpele disponuje zjazdovkami, ktoré sú obsluhované tromi vlekmi. Čo sa týka náročnosti týchto tratí, radíme ich do ľahkých a stredne náročných tratí. To znamená, že podmienky na lyžovačku sú tu vhodné pre každý typ lyžiara. Na krátku tu neobídu ani skúsení lyžiari, ani začiatočníci. Do strediska sa môžu vybrať aj deti, samozrejme s rodičmi. Tí si tu môžu byť istí, že o bezpečie ich detí je naozaj postarané.

Základná stanica lyžiarskeho areálu sa nachádza v nadmorskej výške 700 metrov. Vrcholová je vo výške 900 metrov nad morom. Týchto 200 výškových metrov radí stredisko medzi stredne náročné. Nadmorská výška strediska ovplyvňuje najviac dĺžku lyžiarskej sezóny. O kvalitu lyžovania sa ďalej stará umelé zasnežovanie, ktorému sa darí vyrovnávať nepríjemné výkyvy počasia.

Dostupné služby v stredisku

Úroveň bežných služieb v ski areáli Ľubovnianske kúpele je štandardná. V stredisku sa môžete spoľahnúť na kvalitný ski servis. V prípade, že sem zo sebou nechcete ťahať lyžiarsku výstroj, môžete využiť služby miestnej požičovne lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia.

V prípade potreby sa môžete na svahoch neďaleko Novej Ľubovne aj naučiť lyžovať. Samozrejme, že vám v tejto aktivite pomôžu skúsení lyžiarski inštruktori.

Najväčšou devízou ski centra Ľubovnianske kúpele je však prítomnosť kúpeľných zariadení. Veď, čo je lepšie, ako po náročnej lyžovačke si oddýchnuť v horúcom bazéne, s poriadnou dávkou wellnessu a relaxovania. Ľubovnianske kúpele okrem kvalitného relaxu poskytujú aj tomu zodpovedajúce ubytovacie služby. Vybrať si môžete z hotelov, penziónov či ubytovanie na súkromí. Možností je skutočne veľa. Podobne to funguje aj so stravovacími službami. Čosi nájdete priamo na zjazdovke, malé občerstvenie na zahriatie. V blízkych hoteloch a penziónoch sú k dispozícii kvalitnejšie reštaurácie. Za  ďalšími službami je možné si odskočiť do neďalekej Starej Ľubovne alebo do ďalších okolitých miest.

Zaujíma vás: lubovnianske kupele lyziarske stredisko, lubovnianske kupele ski, ski nova lubovna, ski lubovnianske kupele,