Lyžiarske stredisko Salamandra Resort

Resort Salamandra je lyžiarske centrum, ktoré sa nachádza v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov neďaleko historicky významnej Banskej Štiavnice.

Resort Salamandra nájdete približne na pol ceste medzi obcou Hodruša Hámre a Banksou Štiavnicou. Resort patrí medzi najjužnejšie položené ski centrá na Slovensku, čo ho robí veľmi dostupným pre obyvateľov južného stredného a západného Slovenska.

Štiavnicke vrchy patria nepochybne k turisticky najzaujímavejším regiónom Slovenska. Iba tu nájdete dokonalé spojenie nádhernej prírody, historických miest, kultúry a histórie. Štiavnicke vrchy sú súčasťou väčšieho celku Slovenského Rudohoria. Delíme ich na dve časti – Skalku a Sitňanskú vrchovinu. Najvyšším bodom Štiavnických vrchov je Sitno, ktorého vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1009 metrov.

Banská Štiavnica a Hodruša Hámre sú turisticky významnými lokalitami a bez ohľadu na prítomnosť ski rezortu. Banská Štiavnica je zapísaná na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Niektoré objekty ochrany zo strany Organizácie spojených národov sa nachádzajú aj v obci Hodruša Hámre, je ich celkovo 20.

Ekonomickým centrom Štiavnických vrchov a všetkých obcí v nich je Banská Bystrica.

Resort Salamandra nepatrí medzi najznámejšie lyžiarske strediská. Rozhodne ho nemôžeme porovnávať významom so strediskami na Štrbskom plese, v Tatranskej Lomnici či na Donovaloch. Napriek tomu možno povedať, že zjazdovky v tomto rezorte a služby s nimi spojené patria medzi to najlepšie na Slovensku. Rezort je v mnohých ohľadoch veľmi zaujímavým miestom pre lyžovanie, kde šancu na dokonalý zážitok dostanú nielen deti, ale aj skúsení lyžiari.

Stredisko v blízkosti Banskej Štiavnice  je atraktívne napríklad  svojou jedinečnou modernou štvorsedačkovou lanovkou s bublinami či bezkontaktným turniketovým systémom. Resort Salamandra je technicky vybavený na vysokej úrovni. Jedným z mnohých aspektov tohto faktu je aj kvalitný zasnežovací systém, ktorý dokáže pokryť želanú tvorbu umelého snehu aj počas sezón s kriticky nízkym počtom mrazivých dní. Takto dokáže rezort utlmiť vplyv počasia na svoje trate, ktoré dokážu poskytovať skvelé podmienky aj počas teplejších zím. Stále to však neznamená, že rezort je absolútne imúnny voči vrtochom počasia. Keďže sa nenachádza na ľadovci, teplota vzduchu bude vždy ovplyvňovať kvalitu lyžovačky.

Resort Salamandra ponúka jednu 1450 metrov dlhú zjazdovku, ktorá je jedinečná tým, že je orientovaná na západ, čo ju radí medzi slovenské rarity.

Dolná časť zjazdovky je v nadmorskej výške 580 metrov. Zjazdovka má celkové prevýšenie 271 metrov. Horná stanica je tak hlboko pod 1000 metrov nad morom, čo robí stredisko zraniteľné z pohľadu vplyvu počasia. Chladná mikroklíma a kvalitné zasnežovacie zariadenia však s týmto problémom dokážu úspešne bojovať.

Lyžiarske stredisko je obsluhované modernou krytou 4-sedačkovou lanovkou Doppelmayr, ktorá má inštalovanú prepravnú kapacitu 2400 osôb za hodinu.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarsky areál Salamandra je malým stredisko s jednou zjazdovkou. Ponuka služieb tomu aj zodpovedá a nemožno ju porovnávať s top ski rezortmi na Slovensku. Napriek tomu možno hodnotiť kvalitu služieb v Salamandre ako výbornú. V rámci menších ski centier ide rozhodne o nadpriemer.

Zaujímavosťou sú dostupné skibusy priamo do strediska. Skibusy premávajú na trase Nitra-Salamandra a späť; a Banská Štiavnica – Horná Roveň, Banská Štiavnica – Hodruša Hámre. Stredisko je tak dostupné ako tak pre osobnú automobilovú dopravu, aj pre ľudí využívajúcich hromadnú autobusovú dopravu.

Pre všetkých, ktorí sa nevedia lyžovať, ale chcú sa do toho pustiť, je v rezorte Salamandra k dizpozícii lyžiarska škola. Samozrejmosťou ponuky služieb je kvalitný ski servis či požičovňa lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia.

V areáli je možné využiť aj:

  • Športový obchod
  • Občerstvenie
  • Lyžiarska záchranná služba
  • Snowtubingová dráha aj s večerným sánkovaním
Zaujíma vás: salamander ski, salamander skicentrum, ski salamander, salamander rezort,