Lyžiarske stredisko Jasenská dolina

Jasenská dolina

Jasenská dolina patrí medzi stredne významné lyžiarske strediská na Slovensku. Toto stredisko však rozhodne nemôžeme porovnávať so Štrbským plesom či Donovalmi. Význam Jasenskej doliny je najmä regionálny.

Jasenská dolina je jednou z najväčších veľkofatranských dolín. V okolí sa týčia vrchy ako  Lysec (nadmorská výška 1381 metrov). Medzi najväčšie výhody lyžiarskeho strediska Jasenská dolina patrí jej poloha. Nachádza sa na turčianskej strane Veľkej Fatry, iba 12 km od Martina, čo je krajského mesto, v blízkosti ktorého prechádza hlavný slovenský železničný a cestný ťah.

Jasenská dolina je prevádzkovaná spoločnosťou Jased s.r.o. v dvoch oblastiach – Kašová a Lehota. Areál Jasenskej doliny je prevádzkovaný celoročne, takže si v ňom na svoje prídu nielen priaznivci zimných športov.

Lyžiarske stredisko Kašová sa nachádza iba 2,5 km od obce Belá-Dulice. Stredisko je veľmi dobre prístupné po kvalitnej asfaltovej ceste, na konci ktorej sa nachádza rozsiahle parkovisko pre všetkých lyžiarov. Do areálu je možné sa dostať aj z obce Turčianske Jaseno, prístup je však zložitejší a ťažší ako z obce Belá-Dulice. Zjazdovky strediska Kašová sú vhodné aj pre začiatočníkov, aj pre pokročilejších náročnejších lyžiarov. Lyžovačka je tak príjemná pre každého. Stredisko je vybavené zasnežovacími zariadeniami, to však neodstraňuje výrazný vplyv počasia na podmienky lyžovania v Jasenskej doline. Dĺžka lyžiarskej  sezóny je zo slovenského pohľadu priemerná. Návštevníkom sú k dispozícii 3 vleky, typu tatrapoma, s prepravou kapacitou cca 3 tisíc lyžiarov.

Lyžiari majú pre trate k dispozícii aj sedačkovú lanovku, ktorá ich vyvezie na hornú stanicu za niečo viac ako 5 minút. Prepravná kapacita je 2400 lyžiarov za hodinu. Celý lyžiarsky areál Kašová je osvetlený a umožňuje tak lyžovanie aj počas večera či noci.

Jasenská dolina je veľmi dobre známe aj v bežkárskych kruhov. V obci Kašovká začínajú bežkárske trate, ktorých dĺžka dosahuje až sedem kilometrov.

Jeden kilometer východne od strediska Kašová, v strednej časi Jasenskej doliny, sa nachádza areál Lehota. V stredisku  sa nachádza jeden vlek o dĺžke 700 metrov. Zjazdovka je obsluhovaná tatrapomou  o prepravnej kapacite 700 lyžiarov za hodinu. V stredisku sa nachádza aj samostatné parkovisko pre návštevníkov.  Na rozdiel od strediska Kašová, zjazdovka v Lehote nie je vybavené snežnými delami, a tak podmienky lyžovanie sú plne závislé od vrtochov počasia.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarske stredisko Jasenská dolina Kašová nepatrí medzi top ski centrá Slovenska. Toto však neznamená, že dostupné služby nie sú tej najvyššej kvality. Čosi  sa nájde aj pre deti, aj pre dospelých. Samozrejmosťou je občerstvenie, ktorú poteší dušu každého unaveného lyžiara. Keďže stredisko funguje celoročne, služby sú ponúka počas celého roka.

V lete si v Jasenskej doline môžete vyskúšať lyžovanie na tráve na skikolách a pásových lyžiach. Samozrejmosťou je príjemná turistika a cykloturistika. Rodičov určite potešia detské ihriská. Jased s.r.o. organizuje v Jasenskej doline počas leta letné tábory a školy v prírode.

Počas zimným mesiacov môže každý návštevník Jasenskej doliny využiť nasledovné služby:

 • lyžiarska škola a škôlka
 • požičovňa lyží, snowboardov a ďalšej lyžiarskej výstroje
 • ubytovanie
 • stravovanie
 • informačné centrum
 • bufety – rýchle občerstvenie
 • skiservis
 • úschovňa batožín
 • lyžiarska služba
 • prírodná ľadová plocha
 • jazda na koni, na saniach

Prevádzková doba

9:00 – 16:00, večerná 16:30 – 20:00

Adresa

Jasenská dolina
Belá-Dulice 385
038 11 Belá-Dulice

Www stránka

http://www.jasenskadolina.sk

Telefonický kontakt

mobil: 0905 83 89 99
telefón: +421 43 429 7717
fax: +421 43 429 7717

Nadmorská výška

horná nadmorská výška: 770 m. n. m.
dolná nadmorská výška: 540 m. n. m.

Ceny služieb

typ dospelí Deti
Denný lístok 16,90 € 11,90 €
2 dňový skipas 30,90 € 20,90 €
5 dňový skipas 15,90 € 10,90 €

Ceny sa môžu meniť

Mapa strediska

Jasenská dolina - mapa
(kliknite pre zväčšenie)

Zjazdovky - obtiažnosť

Zjazdovky ľahkej obtiažnosti: 1800 m
Zjazdovky strednej obtiažnosti: 3500 m

Fotky lyžiarskeho strediska Jasenská dolina