Lyžiarske stredisko Zuberec – Janovky

lokalita:

Na svahoch Západných Tatier nájdete množstvo lyžiarskych stredísk. Medzi tie menej známe patrí stredisko Zuberec Janovky.

Zuberec je obec nachádzajúca sa na Orave v okrese Tvrdošín. Zuberec je však skôr bránou do Západných Tatier ako do Oravy. V Zuberci nájdete tri lyžiarske strediská v osade Zverovka. Ski areál Zuberec Janovky patrí medzi tie menej známe. Zuberec sa nachádza iba 30 kilometrov od poľských hraníc, a tak množstvo návštevníkov miestnych lyžiarskych stredísk prichádza práve z Poľskej republiky. Ďalšiu významnú časť návštevníkov tvoria lyžiari z Českej republiky.

Zuberec sa nachádza v Studenej doline. Samotná Zverovka je v Spálenej a Roháčskej doline. V obci sa nachádza aj Múzeum oravskej dediny, čo patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie na Orave a v blízkosti Západných Tatier. Zuberec má nadmorskú výšku 760 metrov, čo vytvára veľmi dobré predpoklady na výbornú lyžovačku.

Západné Tatry patria bez žiadnych pochybností k najkrajším horským systémom na Slovensku. Zhodnú sa na tom hádam všetci turisti, ktorí tieto pohoria navštívili. Západné Tatry sú predovšetkým rajom pre všetkých turistov, ktorí majú radi náročnejšie hrebeňovky. Hrebeňová túra Západnými Tatrami patrí medzi to najlepšie, čo môžu turisti na Slovensku zažiť. Prechod takým Ostrým roháčom či pohľad na Roháčske plesá nenechá takmer nikoho chladným.

Najvyšším kopcom Západných Tatier je Bystrá, ktorej končiar sa týči do výšky 2248 metrov nad morom. Medzi ďalšie zaujímavé a známe vrchy Západných Tatier patria:

  • Jakubiná (2 193 m.n.m.)
  • Baranec (2 185 m.n.m.)
  • Baníkov (2 178 m.n.m.), najvyšší vrch hlavného hrebeňa
  • Pachoľa (2 166 m.n.m.), pyramídovitý vrch v tesnej blízkosti Baníkova
  • Hrubá kopa (2 166 m.n.m.)
  • Blyšť (2 155 m n. m.)
  • Tri kopy (2 133 m.n.m.), ľahko spoznateľný útvar v hlavnom hrebeni Západných Tatier

Lyžiarske stredisko Zuberec Janovky sa nachádza v nadmorskej výške 750 metrov. Jeho najvyšší bod je vo výške 955 metrov. Celkovo tak má stredisko prevýšenie 205 metrov, čím rozhodne nepatrí medzi najprudšie ski areály. Lyžiarska sezóna v stredisko je od decembra do marca, v týchto mesiacoch sú podmienky najlepšie.

Zuberec Janovky poskytuje svojim návštevníkom až 4500 metrov zjazdových tratí. Podmienky sú vhodné najmä pre menej skúsených lyžiarov, začiatočníkov a pre deti. Deti môžu v areáli Zuberec Janovky dokonca využiť detský vlek, čo určite poteší najmä ich rodičov, ktorí sa takto toľko nemusia báť o ich bezpečnosť.

Až 75 % všetkých zjazdoviek je kategorizovaných ako ľahké. Zvyšok patrí do kategórie stredne ťažkých. Pre lyžiarov to znamená, že aj tí náročnejší si tu predsa nájdu aj niečo pre seba.

V stredisku sa nachádzajú celkovo 3 vleky s hodinovou prepravnou kapacitou 2500 lyžiarov. Stredisko je známe aj možnosťami, ktoré ponúka pre bežeckých lyžiarov. Množstvo upravených a neupravených tratí je ideálnym spôsobom, ako spoznať zimné Roháča a ich krásy. Zuberec Janovky ponúka celkovo až 8 kilometrov upravovaných bežeckých tratí.

Združenie slovenských lanoviek a vlekov udelilo stredisku Zuberec Janovky 3 z maximálneho počtu 5 hviezdičiek. Počet hviezdičiek má vyjadrovať kvalitu lyžiarskeho strediska.

Dostupné služby v stredisku

Kvalita a rozsah ponúkaných služieb v lyžiarskom stredisko Zuberec Janovky patrí medzi priemer. V stredisku však dostanete všetko potrebné, čo k príjemnej a zaujímavej lyžovačke patrí.

Pre všetkých gurmánov čakajú reštaurácie, ktorým sa darí si zachovať miestne čaro. Priamo na zjazdovke sa môžete občerstviť v miestnych bufetoch. V stredisku je samozrejme aj požičovňa lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. V areáli Zuberec Janovky sa môžete naučiť aj lyžovať. Stačí využiť služby miestnej lyžiarskej školy a škôlky.

Zaujíma vás: zuberec janovky pozicovna lyzí, zverovka janovky, zuberec lyzovanie, pozicovna lyzi janovky,