Lyžiarske stredisko Kojšovská Hoľa

Ski Park Kojšova hoľa sa nachádza na východe Slovenska v blízkosti Košíc. Svojou veľkosťou a významom patrí  regionálnym lyžiarskym centrám. Krásou okolia však Kojšovská hoľa jednoznačne patrí medzi slovenskú špičku.

Lyžiarsky areál pod Kojšovou hoľou, neďaleko obce Kojšov, sa v skutočnosti volá Ski Park Erika. Názov Ski Park Kojšova hoľa je však ďaleko viac používaný.

Ski park Kojšova hoľa sa nachádza cca 25 km východne od metropoly východu Košíc. Kojšova hoľa aj obec Kojšov sa nachádzajú vo Volovských vrchoch, teda v horskej oblasti, ktorá je na Slovensku pomerne málo známa. Volovské vrchy však ponúkajú tradičnú slovenskú krásu, ktorá nadchne každého, kto naozaj miluje prírodu a hory. Najvyšším bodom Volovských vrchov je Zlatý stôl, ktorý dosahuje výšku 1 322,4 m.n.m. Samotná Kojšova hoľa, podľa ktorej sa nazýva aj lyžiarsky areál, dosahuje nadmorskú výšku 1246 metrov.

Volovské vrchy hraničia zo severnej strany s Hornádskou kotlinou, zo severovýchodnej strany s Čiernou horou, z juhovýchodnej strany ich ohraničuje Košická kotlina, z južnej strany Slovenský kras a Rožňavská kotlina, z juhozápadnej strany Revúcka vrchovina, zo západnej strany Stolické vrchy a zo severozápadnej strany Spišsko-gemerský kras.

Volovské vrchy a samotná Kojšova hoľa sú atraktívne nielen z pohľadu lyžovania, ale aj z pohľadu letnej turistiky. K turisticky najatraktívnejším trasám patrí napríklad prechod magistrálou na Prednú holicu, k chate Lajoška a  chate na Jahodnej.

Počas zimy si zase turisti môžu na nohy pripevniť bežky a vyraziť spoznávať krásy Volovských vrchov týmto spôsobom. Samotné lyžiarske stredisko Kojšova hoľa ponúka bežkárom viac ako 7 km upravených bežkárskych trás. Celé pohorie však ponúka ďaleko viac možností vyžitia pre všetkých milovníkov pohybu na bežkách.

Ski Park Kojšova hoľa poskytuje na lyžovačku až 7 km zjazdových tratí, ktoré sú obsluhované jednou sedačkovou lanovkou a štyrmi vlekmi. Nadmorská výška vrcholovej stanica zjazdovky a lanovky je 1232 metrov nad morom, údolná stanica lanovky má nadmorskú výšku 630 metrov. Celé stredisku má prepravnú kapacitu 4700 lyžiarov za hodinu.

V ski parku je možné nájsť trate, ktoré môžeme charakterizovať ako ľahké, stredne ťažké a ťažké. To znamená, že v ski areáli Kojšova hoľa si príde na svoje každý. Zjazdovky sú vhodné aj pre deti, aj pre skúsených lyžiarov.

Z celkových takmer 7 tisíc metrov zjazdoviek je zasnežovaných necelých tisíc metrov. To znamená, že väčšina tratí je plne exponovaná miestnej klíme a počasiu. Stredisko patrí medzi relatívne vyššie položené ski centrá, takže vplyv počasia je nižší, avšak stále podstatný. Na úsekoch, kde je dostupné umelé zasnežovanie, sa tento efekt to určitej miery darí eliminovať. Celkovo však dokáže lyžiarsku sezónu predĺžiť iba o pár dní.

Dostupné služby v stredisku

Menšie regionálne lyžiarske strediská majú spravidla užší rozsah ponúkaných služieb. Ski Park Kojšova hoľa nie je žiadnou výnimkou. V tomto ski centre v žiadnom prípade nemôžete očakávať služby na úrovni Donovál či Štrbského plesa. To však ani zďaleka neznamená, že ponuka služieb na Kojšovej holi nie je dobrá. Práve naopak.

V stredisku nájdete všetko potrebné k lyžovaniu. Ak nevlastníte potrebné vybavenie, v stredisku vám ho s radosťou požičajú. Je to totiž prevádzkovaná požičovňa lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. Táto požičovňa je otvorená denne od 8:30 do 16:00 pri dolnej stanici sedačkovej lanovky.

Na zjazdovke na Kojšovej holi nikdy nebudete hladní či smädný. Čakajú na vás totiž hneď dve čajovne priamo na zjazdovke. O občerstvenie je tak vždy postarané.

Priaznivcov lyžovania poteší aj ponúkaná kyvadlová doprava. Stredisko zabezpečuje kyvadlovú dopravu z centrálneho zberného parkoviska pri futbalovom ihrisku v Zlatej Idke skibusom k stanici sedačkovej lanovky. Preprava je bezplatná.

Parkovanie je možné v Zlatej Idke, kde je pripravených 200 parkovacích miest pre autá a 10 miest pre autobusy.

Samozrejmosťou strediska je aj kvalitný ski servis, ktorý sa postará o dokonalý zážitok z lyžovania. Pokiaľ vás stredisko Kojšova hoľa nadchne, avšak neviete ako na lyže, pomôže vám miestna lyžiarska škola, ktorá vás naučí lyžovať. Využiť môžete individuálne alebo skupinové lekcie.

Zaujíma vás: kojsovka snowpark, kojsova hola bezky, pocasie kojsova hola, kojsova hola lyzovacka 2015,