Lyžiarske stredisko Králiky

Ski areál Králiky patrí k tým raritným lyžiarskym centrám, ktoré sa nachádzajú takmer priamo v meste. Králiky nájdete iba zopár kilometrov na západ od Banskej Bystrice.

Obyvatelia Banskej Bystrice si môžu vybrať z naozaj veľkého počtu lyžiarskych stredísk. Kým Bratislavčania majú najbližšie stredisko na Pezinskej Babe a potom dlho dlho nič, Banskobystričania si môžu vychutnať kvalitnú lyžovačku takmer priamo v ich meste. Králiky sú takmer súčasťou mesta, nájdete ich zopár kilometrov od centra Banskej Bystrice.

Králiky sú bránou do Kremnických vrchov. Nadmorská výška tejto obce je 715 metrov. Najvyšším kopcov Kremnických vrchov je Flochová, ktorej vrchol sa týči do výšky 1317 metrov nad morom. K ďalším významným kopcom Kremnických vrchov patria:

  • Svrčinník (1 312,8 m.n.m.)
  • Vyhnatová (1 282,6 m.n.m.)
  • Zlatá studňa (1 265,4 m.n.m.)
  • Velestúr (1 254,4 m.n.m.)

Lyžiarsky areál Králiky ponúka celkom 2330 metrov zjazdových tratí. Pre lyžiarov sú tu pripravené 4 zjazdovky, ktoré radíme do kategórie ľahkých. To znamená, že Králiky sú ideálne na lyžovačku s deťmi, keďže tu nenájdu žiadne úseky zjazdovky, ktoré by boli pre ne nebezpečenstvom.

Na zjazdovky vás prepravia dva vleky a jedna sedačková lanovka. Jeden vlek je štandardný a druhý je detský. Ako už bolo spomenuté, Králiky sú ideálnou destináciou pre rodinnú lyžovačku. Prítomnosť detského vleku to iba potvrdzuje. Stredisko je vybavené aj 4-sedačkovou odopínateľnou lanovkou, ktorá dokáže prepraviť až 2200 osôb za hodiny. Vybudovaním tejto lanovky sa výrazne zvýšila prepravná kapacita celého areálu. Dnes je na úrovni 3600 lyžiarov za hodinu.

Lanovka v mieste nástupu a výstupu spomalí, a tak nie je problém do nej nastúpiť či vystúpiť ani pre úplných začiatočníkov.

Stredisko je vybavené umelým zasnežovaním. Takmer 80 % snehových potrieb areálu je pokrývaných zo snežných diel. Podmienky na lyžovanie sú tak dobré aj v prípade nepriaznivého počasia. Technické zasnežovanie však nemá kapacitu ani schopnosť úplne odstrániť vplyv počasia. Umelý sneh však do výraznej miery dokáže predĺžiť lyžiarsku sezónu.

Lyžiarsky areál Králiky ponúka aj zaujímavú nočnú lyžovačku, keďže stredisko je vybavené kvalitným osvetlením.

Králiky sú v lete využívané turistickými nadšencami. V zime si turisti na nohy obujú bežky a môžu sa vydať na spoznávanie Kremnických vrchov na bežkách. Podmienky na bežkovanie na Králikoch sú výborné. Trate udržuje samotné mesto Banská Bystrica.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarske stredisko Králiky rozhodne nemožno porovnávať s najväčšími ski centrami na Slovensku. To však neznamená, že na Králikoch sa nebudete cítiť dobre. Práve naopak. Príjemné prostredie je dopĺňané kvalitnými službami. Na dopravu do strediska môžete využiť osobný automobil. Na Králikoch je pre vás pripravené rozľahlé parkovisko. Alternatívou je využitie ski busu, ktorý vás pohodlne dovezie na Králiky.

Žiadne moderné lyžiarske stredisko sa nezaobíde bez požičovne lyží. Platí  to aj pre Králiky. Aj tu si môžete požičať lyže, snowboard a ďalšie dôležité veci. Pri požičovni nájdete aj ski servis, ktorý sa postará o vaše technické vybavenie.

Pokiaľ ste sa rozhodli naučiť sa lyžovať práve na Králikoch, je tu pre vás pripravená lyžiarska škola a škôlka. Vybrať si môžete zo skupinových alebo individuálnych lekcií. Na Králikoch sa dokonca môžete naučiť, ako jazdiť na snowboarde. Lyžiarska škola je určená pre malých aj veľkých.

Na samostatnej zjazdovke nájdete rýchle občerstvenie, ktoré sa postará o okamžité zahnanie hladu a smädu. V neďalekom okolín nájdete aj viacúčelové stravovacie zariadenie.

Ubytovanie v stredisku

test

test

Zaujíma vás: pezinská baba kraliky, http://www lyzovanie com/slovensko/velka-fatra/banska-bystrica/kraliky/, kraliky ski dostupnost, lyžovanie na králikoch,