Lyžiarske stredisko Ski Martinské hole

Martinské hole, alebo jednoducho Martinky, patria k najznámejším lyžiarsky a turistickým centrám na Slovensku. Martinské hole sú zároveň jediným väčším strediskom v Lúčanskej Fatre.

Lúčanská Fatra je juhozápadná časť Malej Fatry. Najvyšší kopec je Veterné s nadmorskou výškou 1440 metrov. Najzaujímavejším kopcom je rozhodne Kľak, ktorý sa nachádza na západnej hranici pohoria.

Martinské hole sa nachádzajú nad Martinom, odkiaľ sa na ne aj dostanete. Dopravná dostupnosť Martinských holí je výborná, keďže Martin sa nachádza na hlavnom cestnom a železničnom ťahu na Slovensku.

Na Martinských holiach nájdete Winter Park Martinky, čo je lyžiarske stredisko, ktoré sa predtým volalo „Lyžiarske stredisko Martinské hole“. Mesto však pred pár rokmi stredisko predalo do súkromných rúk, čo výrazne pomohlo rozvoju turistického ruchu v oblasti.

Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky sa nachádza v nadmorskej výške 1 150 až 1 456 metrov celkovo ponúka až 11 lyžiarskych zjazdoviek. Priamo v lyžiarskom stredisku nájdete Chatu na Martinských holiach.

Podmienky na lyžovanie v tomto areáli sú závislé od počasia, hoci stredisko samozrejme disponuje strojmi na výrobu umelého snehu. To však nestačí na udržiavanie 100% podmienok. Napriek technike je lyžovačka do veľkej miery závislá na aktuálnom počasí.

Lyžiarske trate radíme do kategórie menej a stredne náročných. To znamená, že lyžovanie v tomto areáli je vhodné ako pre deti, tak pre skúsenejších lyžiarov.

Winter Park Martinky rovnako ako väčšina ďalších významných ski centrier funguje aj počas leta. Samozrejme v horúcich letných mesiacov sa skladba ponúkaných služieb radikálne mení. Kým v zime vládne lyžovanie, v lete návštevníci nasadajú spravidla na horské bicykle. Martinky ponúkajú nepreberné množstvo cyklotrás. Martinské hole sú však vyhľadávané aj bežnými turistami či ľuďmi, ktorí majú radi nordic walking či iné adrenalínové aktivity.

V zime sú Martinské hole takisto rajom pre všetkých bežkárov. Desiatky kilometrov upravených bežeckých tratí ročne láka tisíce návštevníkov, ktorí milujú pohodlné prechádzky po prírodne na lyžiach. V lete je tu pre najmenších pripravené aj detské ihrisko.

Stredisko celoročne ponúka náučné výlety k historickým pamiatkám ako napríklad Blatnica, Turčianska Štiavnička, Gaderská dolina, Strečno a tak ďalej. Návštevníci sa môžu vybrať aj do Vlkolinca neďaleko Ružomberka, čo je dedinka, ktorá je zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Dostupné služby v stredisku

Ponuka služieb vo Winter Park Martinky je štandardná až dobrá. Pokiaľ sa vyberiete lyžovať do tohto strediska, môžete si byť istí, že vám tu nebude nič chýbať. Pokiaľ sa rozhodnete zdokonaliť v lyžovaní, trate a skúsení inštruktori sú vám k dispozícii. Dokonca si nemusíte ani kupovať žiadnu výstroj. V areáli nájdete požičovňu lyží,  snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. K požičovni lyží patrí aj kvalitný ski servis.

Čo sa týka ubytovania, tak môžete využiť služby, ktoré ponúka miestna Chata na Martinských holiach. Ak chcete niečo kvalitnejšie, budete musieť zísť do samotného Martina. Rovnaké pravidlo platí aj pre stravovanie. V stredisku nájdete samozrejme aj občerstvenie, za kvalitnými reštauračnými službami však budete musieť navštíviť neďaleké mestá.

Zaujíma vás: martinske hole, skimartinky, skimartinskéhole, ski martinky,