Lyžiarske stredisko Cígeľ Priedavky – Šabľová

Cígeľ Priedavky – Šabľová je lyžiarske stredisko nachádzajúce sa iba 7 kilometrov južne od Prievidze. Cígeľ Priedavky – Šabľová patrí medzi malé strediská, ktoré majú význam iba pre blízke okolie.

Cígeľ je dedina neďaleko Prievidze v Trenčianskom kraji. Cígeľ je banícka obec, z veľkej časti je poddolovaná baňami Handlová  a Cígeľ, čo spôsobilo výrazne zmeny v krajine.

Cígeľ sa nachádza na úpätí pohoria Vtáčnik, ktoré patrí medzi menej známe horské systémy na Slovensku. Najvyšším bodom pohoria Vtáčnik je vrchol Vtáčnik, ktorého vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1346 metrov.

Obec Cígeľ má význam aj z pohľadu slovenskej histórie. Cígeľ bol súčasťou Slovenského národného povstania, kedy tu vznikla odbojová skupina v horách nad obcou. Cígeľ bol za tento odpor voči režimu tvrdo potrestaný. Nemecké jednotky prišli do dediny a začali vypočúvanie jej obyvateľov. Výsledkom tohto procesu bolo 7 umučených mužov. Dnes sa každý rok na počesť týchto obetí koná Pochod vďaky Slovenského národného povstania.

Okolie Cígeľa inak nepatrí medzi turisticky zaujímavé oblasti. Návštevnícky Hornej Nitry majú možnosť spraviť si výlet do Fačkovského sedla, kde sa nachádza ďalšie lyžiarske stredisko a odkiaľ je možné si spraviť výlet na samotný Kľak, ktorého nadmorská výška je 1351 metrov. Z Fačkovského sedla je to na Kľak pohodlných 90 minút peši. O kúsok ďalej, smerom do Rajeckej doliny, sa nachádzajú Čičmany – jedinečná slovenská dedinka, ktorá sa vďaka svojej osobitej architektúre dostala na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Ak budete pokračovať ešte ďalej Rajeckou dolinou, tak sa dostanete až do slávnych rajeckých teplíc.

Lyžovanie v Cígli má pomerne dlhú tradíciu. So zjazdovým lyžovaním na dnešnej zjazdovke sa v tejto obci začalo už v roku 1979. Samozrejme odvtedy stredisko prešlo mnohými najmä technickými zmenami. Trate sú však stále rovnaké – pribudli akurát nové vleky a zlepšili sa služby.

Ski Cígeľ Priedavky je v súčasnosti areál vybavený technickým zasnežovaním. Umelý sneh má niekoľko podstatných výhod. V prvom rade umožňuje pomerne výrazne predĺžiť lyžiarsku sezónu. V druhom rade je možné vďaka takémuto snehu začať lyžiarsku sezónu aj vtedy, keď mrzne, avšak chýbajú zrážky.

Ski areál Cígeľ Priedavky je veľmi populárny aj medzi bežeckými lyžiarmi. V okolí strediska nájdete bežecké trate o celkovej dĺžke niekoľkých desiatok kilometrov. Skúsení bežkári vedia, že v okolí Cígeľa sa nachádzajú dva okruhy: veľký a malý.

Základná stanica ski areálu Cígeľ je vo výške 630 metrov nad morom. Horná stanica zjazdovky je vo výške 825 metrov nad morom. Stredisko ponúka 800 metrov dlhú zjazdovku, ktorá je obsluhovaná vlekom Tatrapoma H130. Hodinová prepravná kapacita vleku je 900 lyžiarov.

Stredisko je v prevádzke celý týždeň, pričom cez pracovné dni je vlek spustený iba večer. Cez víkend sa však lyžuje už od ráno. V stredisku je teda k dispozícii aj osvetlenie, ktoré umožňuje večerné lyžovanie.

Dostupné služby v stredisku

Ponuka služieb v ski centre Cígeľ Priedavky vyhovuje podmienkam na Slovensku. Samozrejme, že od tohto strediska nemôžete očakávať veci, ktoré sú bežné napríklad v Tatrách. S lyžovačkou by ste však mali byť spokojní.

Samozrejmosťou je veľké parkovisko priamo pod zjazdovkou, za ktoré neplatíte. Priamo na zjazdovke nájdete príjemný bufet, ktorý v momente zaženie nepríjemný hlad alebo smäd.

Cígeľ Priedavky je vhodnou destináciou pre lyžiarske kurzy základných a stredných škôl. Stredisko dokáže zabezpečiť kompletné služby – od ubytovania až po lyžiarskych inštruktorov. Výhodou ski centra Cígeľ Priedavky je najmä relatívne nízka cena lyžiarskych kurzov.

Zaujíma vás: cigel ski, ski centrum cigel, ski cigel, skiareal cigel,