Freeride lyže

Pre väčšinu bežných ľudí lyžovanie pozostáva z vyvezenia sa lanovkou na vrch kopca a spustení sa po perfektne upravenej zjazdovke dole. A toto neustále dookola.

Lyžovanie však zahŕňa aj množstvo alternatívnych spôsobov jazdy po snehu. A teraz nemyslíme iba bežecké lyžovanie. Pokročilejšie technológie umožňujú vyrábať lyže presne podľa nápadov dizajnérov.

V súčasnosti sa do obľuby dostáva freestyle lyžovanie, teda lyžovanie po neupravených svahoch. Teda svahoch, ktorými neprešiel ratrak. Na freestyle je potrebné úplne iné vybavenie ako na klasické zjazdovky a trate. V prvom rade je však potrebné zdôrazniť, že freestyle lyžovanie nie je vhodné pre začiatočníkov. Ak sa chcete pustiť mimo upravený svah, musíte vedieť, čo robiť, a byť pripravení na nepredvídané udalosti. Samozrejmosťou každého freestyle lyžiara by mala byť prilba a iné ochranné prostriedky.

Podmienky na freestyle lyžovanie nie sú rovnaké v každom lyžiarskom stredisku. Na Slovensku je možné sa pustiť do freestylu iba v niekoľkých lyžiarskych strediskách, a aj to iba niekedy. Medzi freestyle lyžiarmi sú populárne najmä tieto strediská:

  • Vrátna Chleb
  • Chopok sever
  • Chopok juh

Ako si vybrať správne freestyle lyže?

Parametre freestyle lyží sa do veľkej miery líšia od klasických lyží. Avšak aj pri freestyle lyžiach nájdeme množstvo rozdielov a odlišných parametrov.

Pri kúpe freestyle lyží je potrebné dávať pozor najmä na výšku lyží. Keďže freestyle sa jazdí najmä v mäkkom snehu, v prašane, je potrebné, aby hmotnosť lyžiara bola rozložená na väčšiu plochu. Odporúča sa kúpiť si lyže vyššia ako samotná výška lyžiara. Cca o 5 a až 10 cm.

O väčšiu celkovú plochu lyže sa stará aj šírka lyží. Tu sa odporúča zvoliť rozmery od 80 do 130 mm. Pokiaľ plánujete freestyle lyže používať aj na klasických zjazdovkách, je vhodné zvoliť rozmer bližší spodnej časti tohto intervalu.

Freestyle lyže sú neustále predmetom rôznych technologických inovácií. Príkladom je technológia Rocker, ktorá zabezpečuje špeciálne rozloženie hmotnosti lyžiara. Rocker lyže sú takmer výlučne vhodné do mäkkého prašanu. Špička a päta lyží je zdvihnutá, čo sa postará o to, aby sa nezabárali do snehu pri pohybe po ňom. Populárne sú napríklad aj tzv. side cut Rocker lyže, kde dochádza k vyrezaniu oblúka do hrán lyží. Táto úprava zlepšuje schopnosť lyží vyrezávať na svahu oblúky.

Ďalšou obľúbenou technológiou je Hybritech. Technológia Hybritech spája pretekárske vlastnosti lyže s výkonom bočných hrán pod pätou. Táto technológia prináša bežnému lyžiarovi jazdu s veľkou ľahkosťou vďaka svojej cap-ovej konštrukcii v časti päty a špičky.

1 komentár pri “Freeride lyže

  1. Celkom zaujimavy clanok. Len skoda, ze su zamienane pojmy freeride a freestyle. Clanok je totiz o freeride

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *