Lyžiarske stredisko Ski Krahule

Ski Krahule je na prvý pohľad obyčajným regionálnym lyžiarskym strediskom. Avšak iba na prvý pohľad. Ski Krahule sa nachádza priamo v geografickom strede Európy.

Krahule je vysoko položená obec v okrese Žiar nad Hronom. V obci žije iba necelá dvojstovka obyvateľov. Nadmorská výška Krahúl je 872 metrov.  Obec sa nachádza v Kremnických vrchoch.

Najvyšším kopcom Kremnických vrchov je Flochová, ktorej končiar sa týči do nadmorskej výšky 1317 metrov. Oveľa bližšie ku Krahuliam je však Krahuľský vrch s nadmorskou výškou 958,5 metrov.

Krahule sú označované za geografický stred Európy, čoho sa miestne lyžiarske stredisko snaží maximálne využiť. Krahule boli založené nemeckými kolonizátormi a jej obyvatelia po mnohé roky pracovali v Kremnických baniach.

Stredisko Ski Krahule sa využíva po celý rok. V zime sa v ňom samozrejme lyžuje, v lete sa areál mení na turistický raj. Kremnické vrchy nie sú príliš vysoké, a tak turistika tu nie je veľmi náročná. Podmienky sú dobré aj pre horskú cyklistiku.

Areál Krahule poskytuje lyžiarom jednu zjazdovku o dĺžke 900 metrov v nadmorskej výške 900 až 1060 metrov nad morom. Po zjazdovke lyžiarov vozí jedna sedačková lanovka a 5 klasické vleky.

Náročnosť zjazdovky na Krahulách sa dá charakterizovať ako ľahká a stredne náročná. Trate na Krahulách sú tak vhodné takmer pre každého. V Ski Krahule si tak na svoje prídu rodiny s deťmi, skúsení lyžiari, ale aj úplní začiatočníci. Stredisko je mimoriadne vhodné pre deti, keďže jeden z klasických vlekov je detský, teda je uspôsobený pre deti. Toto určite ocenia rodičia,  ktorí sa nemusia strachovať o bezpečie svojich detí.

Ski areál Krahule je vybavený umelým zasnežovaním. Technický sneh sa postará o výrazné predĺženie lyžiarskej sezóny. To však stále neznamená, že areál je imúnny voči nepriaznivému počasiu a vysokým teplotám. Vzhľadom a nadmorskú výšku areálu a prítomnosť technického snehu je lyžiarska sezóna v ski Krahule nadpriemerne dlhá.

Ski Krahule je okrem iného vybavený aj osvetľovacími zariadeniami, ktoré umožňujú večerné a nočné lyžovanie. To je v stredisku  počas sezóny v prevádzke denno-denne.

V Ski Krahule si na svoje prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania. V areáli je jeden 5 kilometrov dlhý okruh, ktorý bol v minulosti súčasťou slávnych pretekov Biela stopa.

Dostupné služby v stredisku

Poskytované služby v ski Krahule sú štandardné. Na slovenské pomery dobré, hoci stále ich ani zďaleka nemožno porovnávať s top slovenskými strediskami, ako je Štrbské pleso či Donovaly.

Samozrejmosťou lyžiarskeho strediska je požičovňa lyží, snowboardov a ďalšieho potrebného vybavenia. Lyžovanie sa len sotva zaobíde bez kvalitného ski servisu. Aj ten nájdete v ski Krahule.

Pokiaľ ste sa rozhodli, že sa naučíte lyžovať práve v Kremnických vrchov, je tu pre vás pripravená lyžiarska škola. Vybrať si môžete zo skupinových lekcií, alebo sa môžete iba vy sami zveriť do rúk skúseného lyžiarskeho inštruktora.

Pre všetkých hladných a smädných lyžiarov je priamo pri zjazdovke pripravený bufet, kde sa môže úplne každý občerstviť.

Čo sa týka ubytovania, tak návštevníci si priamo v Krahuliach môžu vybrať z troch penziónov. Ak majú návštevníci záujem o kvalitnejšie hotelové ubytovanie, musia sa vybrať do neďalekej Kremnice alebo do Žiaru nad Hronom. To isté platí aj o reštauračných službách, ktoré sú najlepšie vo väčších mestách.

Zaujíma vás: krahule zaciatocnikov, pozicovna snowboardov krahule, ski krahule pozicovna lyzi, pozicovna lyzi krahule,