Lyžiarske stredisko Skicentrum Košútka

Ak patríte medzi priaznivcov lyžovania a nebývate v Banskej Bystrici, tak by ste sa tam mali asi presťahovať. V okolí tohto krajského mesta nájdete doslova desiatky rôznych lyžiarskych areálov. Od náročných a drahých až po menej známe vhodné pre každého. Jedným z tých lyžiarskych areálov je aj Skicentrum Košútka.

Skicentrum Košútka sa nachádza v prekrásnom prostredí Podpoľania. Príroda v okolí Detvy a ľudové tradície, ktoré tu stále prežívajú, robia návštevu tohto regiónu takmer nezabudnuteľnú. Lyžiarsky areál v Hriňovej sa nachádza na svahoch pohoria Poľana, ktoré patrí k najvyšším slovenským pohoriam, ktoré majú sopečný pôvod. Najvyšší bod pohoria Poľana je rovnomenný kopec Poľana, ktorý sa týči do nadmorskej výšky 1457 metrov. Poľana nie je práve kopcov, z ktorého by ste mali krásne pohľady na okolitú prírodu. Vrchol Poľany je totiž z veľkej časti zalesnený.

Skicentrum Košútka je klasické lyžiarske centrum neveľkých rozmerov. Určite ho nemôžete porovnávať s top strediskami na Slovensku. To však neznamená, že podmienky na lyžovanie tu nie sú dobré. Kvalita zjazdoviek je výborná, náročnosť je ľahká alebo stredná, čo robí zo strediska ideálnu destináciu najmä pre lyžiarov, ktorí sa na tratiach zatiaľ necítia príliš sebavedome. Podmienky sú ideálne aj pre začiatočníkov.

Skicentrum Košútka prináša zaujímavé možnosti aj pre snowboardistov či freeriderov.

Lyžiarsky areál je vybavený umelým zasnežovaním. Vďaka technickému snehu sa darí výrazne predĺžiť lyžiarsku sezónu.  V stredisku dá lyžovať už v strede decembra, keď v okolí ešte nie je veľa prirodzeného snehu. Umelý sneh dokáže do veľkej miery zmierniť nepriaznivý vplyv počasia a vysokých teplôt. Za dlhšie lyžiarsku sezónu môže aj relatívne vysoká nadmorská výška Hriňovej, ktorá sa nachádza vo výške 669 metrov nad morom.

V lyžiarskom stredisku je vybudované aj nočné osvetlenie, ktoré sa postará o nočnú či večernú lyžovačku. Ani v neskorých večerných hodinách nebudete mať problém rútiť sa dole upraveným svahom. Všetky zjazdovky sú umiestnené v bezprostrednej blízkosti príjemného penziónu. Pre lyžiarov to znamená pohodlnú lyžovačku bez väčších starostí.

V lyžiarskom stredisku sa nachádzajú tri vleky. Všetky sú typu poma, takže v stredisku neočakávajte sedačkovú lanovku. Najdlhší vlek má dĺžku 960 metrov, presne rovnako ako dĺžka najdlhšej zjazdovky. Najkratší vlek má dĺžku iba 100 metrov a je určený najmä pre deti. Celková hodinová prepravná kapacita strediska je 1700 lyžiarov.

Ski centrum Košútka usporadúva každý rok  Big Air Košútka – zaujímavú súťaž v freestile skokoch snowboardistov a free skierov. Takto si stredisko môžu užiť nielen aktívni lyžiari, ale aj ľudia, ktorí sa na šport radšej pozerajú z pevnej plochy.

Dostupné služby v stredisku

Ponúkané služby v stredisko veľkosti Skicentrum Košútka spravidla nedosahujú úrovne tých najväčších ski areálov. To ani nie je ich účel. Najväčšou konkurenčnou výhodou menších lyžiarskych stredísk je ich cenová výhodnosť. A tú možno dosiahnuť iba obmedzením ponúkaných služieb.

V stredisku však nájdete všetko potrebné na príjemnú lyžovačku. K nej samozrejme patrí pravidelné udržiavanie svahov, parkovanie zdarma či bufetové občerstvenie priamo na svahu.

Do Hriňovej si dokonca ani nemusíte so sebou brať lyžiarsku výstroj. Všetko potrebné si požičiate v miestnej požičovni lyží, snowboardov a ďalších lyžiarskych nevyhnutností. Súčasťou požičovne je aj ski servis, ktorý sa postará napríklad o nabrúsenie hrán lyží.

Pokiaľ ste sa rozhodli, že sa naučíte lyžovať práve na Podpoľaní, môžete sa spoľahnúť na miestnu lyžiarsku školu. Okrem pohybu na dvoch lyžiach sa môžete spolu s inštruktormi ponoriť aj do tajov jazdy na snowboarde.

Zaujíma vás: košutka lyžovanie, kosutka svah, najkratsia zjazdovka na slovensku, sportove sutaze na kosutke v hrinovej,