Lyžiarske stredisko Čierny Balog

lokalita:

Obec Čierny Balog je známa najmä unikátnou železnicou. Medzi lyžiarmi v okolí Banskej Bystrice je však táto dedina známa aj zaujímavých lyžiarskym strediskom.

Čierny Balog je obec neďaleko Brezna iba zopár kilometrov od Banskej Bystrice. Lyžiarske centrum má iba regionálny význam. Svojou veľkosťou a ponukou služieb sa rozhodne nemôže porovnávať s väčšími a drahšími strediskami, ktoré nájdete napríklad vo Vysokých Tatrách.

Čierny Balog je celoslovensky známy najmä svojou Čiernohorskou železnicou. V Čiernom Balogu sa nachádza jedna z jej staníc a obec je aj východiskovým bodom pre turizmus spojený s touto železnicou. Železnica premáva na trati Chvatimech – Hronec – Čierny Balog – Vydrovo v Slovenskom rudohorí. Pôvodne bol systém Čiernohorskej železnice veľmi rozsiahly, v čase svojej najväčšej slávy železnica dosahovala celkovú dĺžku cez 130 kilometrov. V súčasnosti je z nej v prevádzke, aj to iba pre turistov, iba torzo. Jazdu na historickej železnici si môžete vychutnať na 15 kilometroch. Železnica je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a podarilo sa ju obnoviť najmä za pomoci rôznych nadšencov.

Do budúcnosti sa plánuje zrekonštruovať odbočku do Osrblia, kde je vybudovaný veľký biatlonový areál.

Ski areál Čierny Balog ponúka svojim návštevníkom celkovo 2 vleky, jeden o dĺžke 1100 metrov a druhý určený pre deti o dĺžke iba 250 metrov. Celková hodinová prepravná kapacita oboch vlekov je 1500 osôb. Prevýšenie trate je 250 metrov.

Na lyžiarov tu čaká celkovo 6 zjazdoviek. Každá zjazdovka má inú náročnosť – niektoré sú vhodné pre deti, niektoré pre začiatočníkov a na niektorých si na svoje prídu aj skúsení a nároční lyžiari.

Lyžiarske svahy sú denno-denne upravované špičkovými kanadskými strojmi Bombardier. Takto sa lyžiari môžu spoľahnúť na kvalitnú snehovú pokrývku.

Lyžiarske stredisko nedisponuje umelým zasnežovaním. To znamená, že v Čiernom Balogu sa vždy lyžuje na prírodnom snehu. Napriek absencii technického zasnežovanie je dĺžka lyžiarskej sezóny v ski Čierny Balog nadpriemerne dlhá. Podmienky na lyžovanie sú samozrejme závislá na počasí.

V ski Čierny Balog sa lyžuje od deviatej hodiny ráno do štvrtej hodiny večer. To znamená, že ski Čierny Balog neponúka nočné lyžovanie.

Dostupné služby v stredisku

Ponuka služieb v ski areáli Čierny Balog samozrejme nie je na úrovni najlepších slovenských lyžiarskych stredísk. To však zďaleka neznamená, že z Čierneho Balogu budete odchádzať nespokojní. Práve naopak. Služby sú skromnejšie, ale za to majú osobité čaro.

Ak pri lyžovaní vyhladnete alebo vás chytí smäd, pri vrchnej stanici vleku nájdete rýchle občerstvenie s kapacitou až 250 miest. Samoobslužné občerstvenie skutočne poteší každý nedočkavý žalúdok.

V areáli nájdete aj jedinečnú kolibu, ktorá ponúka špeciality na grile. Toto reštauračné zariadenie má kapacitu 25 osôb. V ski Čierny Balog nájdete aj jednu plnohodnotnú reštauráciu, ktorá dokáže pojať až 54 osôb. Ďalšie reštauračné zariadenia je potrebné hľadať v okolitých hoteloch či penziónoch. Najlepšie reštaurácie pochopiteľne nájdete v neďalekej Banskej Bystrici.

V stredisku nájdete aj samostatné informačné stredisko, ktoré vám pomôže sa zorientovať nielen v lyžiarskom areáli, ale aj v celom regióne. Takže, ak sa rozhodnete podniknúť nejaký výlet, je tu vždy niekto, kto vám s radosťou pomôže.

50 metrov od spodnej stanice vlekov nájdete veľké parkovisko s kapacitou 200 áut. Parkovanie na tomto parkovisku je zdarma.

Samozrejmosťou lyžiarskeho strediska je požičovňa lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. Na lyžovačku do Čierneho Balogu sa tak môžete vybrať aj bez vlastných lyží. Ak si už len predsa doveziete vlastnú výstroj, môžete si ju nechať skontrolovať či nastaviť v miestnom ski servise.

Pokiaľ ste si zvolili Čierny Balog za miesto,  kde sa naučíte lyžovať, môžete využiť služby miestnej lyžiarskej školy. Skúsení lyžiarsky inštruktori vám ponúknu individuálne alebo skupinové lekcie.

Zaujíma vás: Cierny Balog vecerne lyzovanie, povodne trate ciernohorskej, balog nocne lyzovanie, vecerne lyzovanie cierny balog,