Lyžiarska výstroj

Najväčšou nevýhodou lyžovania oproti iným športom je nákladná výstroj. Lyžovanie je drahý šport, ktorý si nemôže dovoliť každý. Pri troche snahy je však možné kúpiť lyžiarsku výstroj za rozumné ceny. Výber výstroje však nie je dobré podceniť. Každá lyžovačka sa môže skončiť nejakým úrazom, preto je dobré myslieť aj na bezpečnosť.

Lyžiarska výstroj sa skladá zo základných častí ako lyže, lyžiarske palice, lyžiarky, lyžiarske rukavice a športové oblečenie. K lyžiarskej výstroji však patrí aj množstvo rôznych doplnkov. Za najdôležitejšie môžeme považovať bezpečnostné prvky ako prilba či lyžiarske okuliare.

Ako si vybrať správnu lyžiarsku výstroj?

Pri výbere lyžiarskej výstroje by sme mali postupovať opatrne. Na trhu je množstvo značiek, ktoré môžu neskúsených ľudí privádzať do pomykova. Pri lyžiarskej výstroji platí, že drahšie výrobky sú zvyčajne aj kvalitnejšie, to však neznamená, že najlepšie je kúpiť v obchode to najdrahšie, čo tam majú. Je dobré dôverovať známym výrobcov, medzi nimi sú však rozdiely minimálne. Treba počítať s tým, že nové modely lyží sú vždy drahšie. Tu sa oplatí využívať posezónne výpredaje, keď sa obchody zbavujú starých modelov.

Pri výbere lyží je potrebné najskôr zvážiť,  na čo ich budete používať. A teraz nehovoríme o snowboardoch. Okrem klasických lyží poznáme aj tzv. freeride lyže či freestyle lyže. Tu by nemal mať žiadny budúci lyžiar žiadne problémy.

Problémom je skôr to, že lyžiari preceňujú svoje schopnosti. Na trhu sú dostupné profesionálne lyže a lyže pre začiatočníkov. Každý začiatočník alebo neskúsený lyžiar by si mal vybrať lyže pre začiatočníkov. Profesionálne lyže zo žiadneho lyžiara profesionála nespravia. Iba spôsobia lyžiarovi problémy s ovládaním.

Výber samotných lyží je už pomerne jednoduchý. Klasické lyže by mali byť cca 10 až 15 cm nižšie ako výška lyžiara. Vo všeobecnosti platí, že čím sú lyže nižšie, tým sú ľahšie ovládateľné, a teda nižšie lyže sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Pri freestylových lyžiach sa naopak odporúčajú dlhšie lyže, cca 10 cm vyššie ako lyžiar, pretože takto je možné rozložiť hmotnosť lyžiara na mäkkom snehu efektívnejšie. Freestyle lyžovanie však zďaleka nie je vhodné pre začiatočníkov.

Na značkách lyží až tak nezáleží. Na trhu je niekoľko popredných výrobcov, medzi ktorými nie sú veľké rozdiely.

V súčasnosti môžete nájsť na bežných zjazdovkách najmä tzv. carvingové lyže (angl. „to carve“ znamená vyrezávať). Takéto lyže nemajú rovné hrany,  ale dochádza tu k vyrazaniu jemného oblúka, ktorý zlepšuje správanie lyží na svahu. V minulosti sa používali rovné lyže, dnes ich však carvingové lyže takmer úplne vytlačili zo zjazdoviek.

Výber lyží pre deti sa riadi podobnými pravidlami ako u dospelých. Pri deťom je samozrejme nutné dávať väčší pozor na bezpečnosť. Deťom by sa mali kupovať mäkké lyže, kým skúsení lyžiari radšej siahnu po tvrdých lyžiach s moderných materiálov.

Lyžiarska obuv by mala byť v prvom rade pohodlná. Lyžiarky by nemali tlačiť, človek by sa v nich mal cítiť pohodlne. Opäť tu platí, že skúsení lyžiari by mali siahať po tvrdšom obutí, kým začiatočníci by si mali odpriať trochu viac voľnosti.

Ak si chcú lyžiari vychutnať lyžovačku v lyžiarskom areáli naplno, nemali by pociťovať zimu a ani ďalšie negatívne aspekty zimného počasia. Lyžiarske oblečenie tradične pozostáva z niekoľkých vrstiev. Spodná bielizeň by mala absorbovať a odvádzať pot z tela. Ďalšia vrstva by mala byť fleecová, teda by mala vytvárať tepelnú pohodu organizmu. Na fleece patrí vetrovka, ktorá by mala byť vodotesná a prievzdušná zároveň. Našťastie dnes existuje množstvo moderných materiálov, ktoré sa o toto všetko postarajú. Lyžiari často nosia aj špeciálne overaly, ktoré zabraňujú tomu, aby sa sneh dostal ku kontaktu s telom cez medzeru medzi vetrovkou a nohavicami. A samozrejme ruky každého lyžiara by mali byť v rukaviciach, ktoré by mali byť v ideálnom prípade odolné voči vode.

Žiadny lyžiar, ale najmä deti, by nemali zabúdať na bezpečnosť na zjazdovke. Helma na hlave by mala byť samozrejmosťou, nie je to drahá položka a dokáže v mnohých prípadoch zachrániť život. Výborné sú aj lyžiarske okuliare, ktoré celú lyžovačku iba spríjemňujú.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *