Lyžiarske stredisko Racibor

lokalita:

Ski Park Racibor sa nachádza iba jeden kilometer od Oravského Podzámku. Toto lyžiarske stredisko je vhodné pre zjazdové lyžovanie, snowboardistov, ale aj bežeckých lyžiarov.

Ski Racibor sa nachádza v obci Oravský Podzámok, v časti Racibor. Racibor je zároveň aj pravostranný prítok Oravy. Svahy tohto lyžiarskeho areálu sa nachádzajú v horskom systéme Oravská Magura, ktorého najvyšším bodom je kopec Minčol, ktorého nadmorská výška je 1394 metrov.

Orava je veľmi špecifickou časťou na Slovenska, ktorej sa podarilo si zachovať špecifické kultúre a prírodné charakteristiky. Orava bola silne ovplyvnená valašskou kolonizácia a aj doteraz si zachováva mnohé prvky kopaničiarskeho osídlenia.

Orava je centrom turizmu. Neďaleko ski centra Racibor nájdeme známy Oravský Zámok, o čosi severnejšie sa zase nachádza Oravská priehrada, ktorá je centrom vodných športov a rybárčenia.

Ski centrum Racibor je relatívne neďaleko aj k Terchovej, z ktorej je možné sa pomerne jednoducho dostať do Vrátnej, kde je jedno z najvýznamnejších  lyžiarskych stredísk na Slovensku. Racibor sa nachádza neďaleko okresného mesta Dolný Kubín. Odtiaľ je to ďalších 18 km do Ružomberka. Z Oravského Podzámku do Žiliny je to niečo cez 30 kilometrov.

V ski centre Racibor nájdete celkovo 7 zjazdoviek s celkovým prevýšením 237 metrov. Horná stanica zjazdovky sa nachádza v nadmorskej výške iba 759 metrov, čo patrí k relatívne nízkym hodnotám. Napriek tomu má Racibor pomerne dlhú lyžiarsku sezónu. Môžu za to dva významné faktory. V prvom rade Orava je obdarená chladnou lokálnou klímou, čo umožňuje snehu sa udržať na svahoch a tratiach o niečo dlhšie v porovnaní s inými strediskami. V neposlednom rade však svoje čaro robí najmä technika. Zasnežovací systém je tvorený 17 pevnými vodnými delami a 2 mobilnými. V prípade nedostatku zrážok je možné zjazdovku umelo zasnežiť už v priebehu niekoľkých dní. Samotné zjazdovky sú však stále do veľkej miere závislé na vstávajúcom počasí.

Všetky Trate sú dennodenne upravované výkonným ratrakom PRINOT TS 204. V hornej časti zjazdovky je vybudovaný lyžiarsky areál určený výlučne pre snowboardistov. Tí tu majú vyčlenený  aj samostatný vlek určený len a len im.

Okrem snowboardistov si tu na svoje prídu aj ďalšie dve skupiny lyžiarov. Pre deti je pripravený detský vlek, ktorý poteší najmä ich rodičov,ktorí sa nebudú musieť báť o bezpečnosť svojich ratolestí. Zjazdovka pre deti má mierny sklon, takže im nehrozí takmer žiadny úraz. Bdelosť rodičov je však napriek tomu potrebná. Detský vlek má dĺžku 200 metrov a je určený pre deti do 6 rokov alebo pre všetkých začínajúcich lyžiarov. V lyžiarskom areáli si na svoje prídu aj náročnejší a hlavne skúsení lyžiari.

V ski park Racibor sú pripravené aj trate pre bežecké lyžovanie. Milovníci bežiek tak môžu očakávať až 1000 metrov upravených tratí.

Na Racibore je inštalovaná nová štvorsedačková lanovka od francúzskeho výrobcu POMA – UNIFIX, ktorá má celkovú dĺžku 1050 metrov. Lanovka má hodinovú prepravnú kapacitu 2000 lyžiarov.

Dostupné služby v stredisku

Ponúkané služby spojené s lyžovaním sú v Ski parku Racibor štandardné. Určite nemôžete očakávať služby v rozsahu a kvalite, ktoré je možné vidieť a zažiť povedzme na Štrbskom plese alebo v Tatranskej Lomnici.

Štandard, ktorý ponúka Racibor, však k príjemnej lyžovačke pohodlne stačí. Pokiaľ pocíte na zjazdovke hlad alebo smäd, čaká na vás príjemný bufet, kde ich okamžite zaženiete.

Samozrejmosťou je aj požičovňa lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. Takmer žiadne ski centrum sa v súčasnosti nezaobíde bez ski servisu. Racibor nie je výnimkou. Pokiaľ ste sa rozhodli naučiť sa lyžovať pod Oravským Zámkom, je tu pre vás pripravená lyžiarska škola, ktorá vám ponúkne individuálne alebo skupinové lekcie.

Samozrejmosťou je aj jednoduché ubytovanie a reštauračné služby. Pokiaľ však túžite po kvalitnejšej reštaurácii či hoteli, musíte sa vydať napríklad do neďalekej Žiliny.

Zaujíma vás: lyžovanie racibor, skicentrum racibor, ski racibor, racibor lyzovanie,