Lyžiarske stredisko Ski Centrum Nižná Uhliská

Na Orave je možné nájsť hneď niekoľko lyžiarskych stredísk. Jedno z nich sa nachádza aj v Nižnej, presnejšie v častli Uhliská.

Skicentrum Uhliská sa nachádza v obci Nižná, ktorú nájdete v okrese Tvrdošín. Blízko Nižnej je aj ďalšie významné oravské mesto – Dolný Kubín. Do areálu Skicentra Uhliská vedie z Nižnej účelová cesta.

Orava je pre zimné športy veľmi zaujímavým slovenským regiónom. Orava je  hornatá severná časť krajiny, ktorej sa do veľkej miery podarilo zachovať si prírodnú a kultúrnu krásu. Na Slovensku nájdete len veľmi málo takých svojráznych oblastí, ako je práve Orava.

Skicentrum Uhliská sa nachádza v Oravskej vrchovine južne od obce Nižná. Zjazdovky a trate sa nachádzajú na svahoch vrchu Prasatín, ktorého vrchol sa týči do výšky 857 metrov nad morom. Ešte ďalej na juhovýchod sa nachádzajú Západné Tatry s kopcami ako Bystrá, Baníkov či Ostrý Roháč. Nadmorská výška najvyššieho kopca Západných Tatier je takmer 2500 metrov.

V okolí Nižnej sa nachádza hneď niekoľko turistických zaujímavostí. Na severe sa rozprestiera známa Oravská priehrada, ktorá je centrom vodných športov a malým rajom pre rybárov.

Návštevníci Skicentra Uhliská si môže spraviť aj výlet na Oravský hrad, ktorý patrí k top turistickým atrakciám na Slovensku. Atrakcií na Orave je však oveľa viac.

Iba 10km od Nižnej sa na poľane Brestová nachádza zaujímavý skanzen, ktorý je umiestnený uprostred nádhernej horskej scenérie. O tomto skanzene sa hovorí, že patrí k najkrajším múzeám ľudovej architektúry v celej Európe. Ďalšou architektonickou pamiatkou je Františkova huta.

Niečo sa nájde aj pre lyžiarov milujúcich horúcu vodu. Veď prečo si po náročnej lyžovačke nedopriať trochu wellnessu? V obci Oravice, na úpätí Západných Tatier, sa nachádza termálny bazén s teplotou vody 57 stupňov. Čo viac dodať. V zime nájdete len málo podobných aktivít, ako možnosť skombinovať ľadový sneh s horúcou vodou.

V Skicentre Uhliská pri Nižnej na Orave nájdu lyžiari celkovo až 4 kilometre zjazdových tratí. Drvivá väčšina z nich vôbec nie je náročná a celé stredisko je tak vhodné úplne pre každého. Trate si naplno vychutnajú aj začiatočníci, ktorým stále nejaká tá istota na svahoch chýba. Centrum je vhodné aj pre deti, keďže po zjazdovke sa deti môžu voziť vlastným menším vlekom.

Hlavný vlek Skicentra Uhliská má celkovú dĺžku 1250 metrov. Podmienky na lyžovanie sú v Skicentre Uhliská relatívne nezávislé od počasia. Nižná má síce nadmorskú výšku iba niečo cez 500 metrov. Orava však má chladnú klímu a stredisko Uhliská je vybavené umelým zasnežovaním. To samozrejme neznamená, že sneh odoláva akémukoľvek počasiu. Pre lyžiarov však technické zasnežovanie dokáže zabezpečiť dlhšiu sezónu.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarske stredisko Uhliská v Nižnej na Orave rozhodne nepatrí svojimi poskytovanými službami na úroveň tých najlepších ski centier na Slovensku. V Uhliskej však dostanete všetko, čo k príjemnej lyžovačke potrebujete.

Ak sa do Uhliskej chystáte vlastným automobilom, čaká na vás bezplatné parkovisko s 250 miestami na parkovanie.

Na Oravu si dokonca nemusíte so sebou brať žiadne lyže. V miestnej požičovni vám požičajú lyže, snowboard či iné potrebné lyžiarske a športové vybavenie. Hneď vedľa nájdete ski servis. Ak ste sa rozhodli zlepšiť svoje lyžiarske schopnosti práve na Orave, k dispozícii máte služby miestnej lyžiarskej školy a škôlky.

V prípade záujmu sa môžete ubytovať priamo v Uhliskej v penzióne Uhlisko, ktorý disponuje 45 lôžkami. O stravovanie sa priamo v lyžiarskom areáli starajú bufety, ktoré nájdete pri spodnej a hornej stanici vleku.

Zaujíma vás: ski nizna na orave, lyžiarské stredisko nižná na orave, ski centrum, http://www lyzovanie com/slovensko/velka-fatra/tvrdosin/ski-centrum-nizna-uhliska/,