Lyžiarske stredisko Kitzsteinhorn – Kaprun

lokalita:

V rakúskych alpách sa nachádza hneď niekoľko svetovo významných a slávnych lyžiarskych stredísk. Jedným z nich je aj Kaprun Kitzsteinhorn, ktoré sa nachádza cca 2 hodiny jazdy autom od Salzuburgu.

Kaptrun je malá rakúska dedina  nachádza sa na úpätí ľadovca Kitzsteinhorn. Kaprun je mimo lyžovania známy aj veľkou vodnou elektrárňou, ktorá bola budovaná počas druhej svetovej vojny väzňami z Belgicka. Dokončená bola po vojne za pomoci peňazí z Maršalovho plánu. Len nedávno, v roku 2010, boli dokončené Tauern Spa World, čo sú dnes druhé najväčšie kúpele v celom Rakúsku.

Kitzsteinhorn je hora, ktorej vrchol sa týči do nadmorskej výšky 3203 metrov. O drsnosti alpského prostredia svedčí fakt, že po prvý krát bol tento kopec zdolaný až v roku 1828.

S Kitzsteinhorn je spojená bohatá lanovková drahá. Z údolnej stanice s nadmorskou výškou okolo 900 metrov nad morom sa dá vyviesť až na vrchol hory, teda do výšky viac ako 3 tisíc metrov. Vrcholová stanica lanovky má vyhliadku, ktorá poskytuje prekrásne výhľady na rakúske Alpy.

Lanovka bola pustená do prevádzky v roku 1965 a v mnohých technických parametroch  bola po dlhé obdobie svetovou jednotkou. Neskôr sa v rámci budovania dodatočných kapacít začal raziť tunel, ktorý viedol paralelne s lanovkou. Tento tunel bol svedkom mediálne významnej katastrofy, keď pri požiari v tuneli zahynulo viac ako 150 ľudí.

Kaprun Kitzsteinhorn je skutočným lyžiarskym magnetom, ktorý ročne láka na svoje zjazdovky státisíce návštevníkom predovšetkým z Nemecka a domáceho Rakúska. Lyžiarov čaká takmer 100 km kvalitných zjazdoviek rôznych náročností. To znamená, že lyžovanie si naplno užijú nielen skúsení lyžiari, ale aj deti. Každá zjazdovka spĺňa všetky bezpečnostné štandardy.  Lyžiarsky areál sa nachádza na ľadovci, takže o sneh v lyžiarskom stredisku núdza naozaj nie je. Podmienky na lyžovanie sú tak výborné a hlavne stále.

Kaprun je rajom snowboardistov, freestyle lyžiarov, a tak ďalej. Najmä mladým ľuďom je k dispozícii rozsiahly Fun Park.

Rakúske lyžiarske strediská a lyžiarske trate v nich možno len sotva porovnávať s našimi lyžiarskymi areálmi, a to ani z pohľadu dĺžky lyžiarskych tratí, ani z pohľadu kvality služieb. Kaprun Kitzsteinhorn je jednoducho lyžiarske stredisko svetového významu.

Doprava do Kaprunu zo Slovenska je rýchla a pohodlná. Do Kaprunu je možné sa dostať vlastnou dopravou systémom rakúskych diaľníc, alebo je možné využiť rýchle rakúske železnice. Samotný Kaprun je vzdialený cca 2 hodiny jazdy autom zo Salzburgu, kde je možné sa prepraviť aj letecky na miestne letisko.

Dostupné služby v stredisku

Čo sa týka ponúkaných služieb, tak v stredisku Kaprun Kitzsteinhorn sotva budete sklamaní. V tomto lyžiarskom centre nájdete takmer všetko. Ubytovacie zariadenia ponúkajú širokú paletu možností. Od ekonomických rodinných penziónov až po luxusné 5-hviezdičkové hotely. Každý si určite vyberie.

V Kaprune nájdete aj tradičné služby pre lyžiarov.Pokiaľ sa rozhodnete naučiť sa lyžovať práve v tomto rakúskom stredisku, k dispozícii budete mať hneď niekoľko špičkových škôl lyžovania. Stredisko je pripravené aj na rodiny s deťmi. Pri zjazdovkách sa nachádzajú detské kútiky a detské škôlky. Rodičia tak s deťmi zaručene nebudú mať žiadne starosti. Do Kaprunu so sebou nemusíte viezť lyže alebo snowboard. Všetky lyžiarske vybavenie si pohodlne požičiate v niektorej z mnohých požičovní. Samozrejmosťou strediska sú aj kvalitné ski servisi. O občerstvenie sa takisto nemusíte strachovať. Jednoduchšie občerstvenie nájdete priamo pri zjazdovkách, pokiaľ ste trochu náročnejší, stačí zájsť do miestnych luxusných hotelov.

Zaujíma vás: ski králiky letecky pohlad, kitzsteinhorn, LANOVKY RAKUSKE ALPY, rakuske alpy kaprun ski,