Lyžiarske stredisko Turecká / Krížna

V okolí Banskej Bystrice nájdeme hneď niekoľko významných slovenských pohorí ako Nízke Tatry či Veľká Fatra. Toto sú ideálne podmienky budovanie lyžiarskych areálov. V okolí Banskej Bystrice ich nájdeme takmer desiatky. Lyžiarsky areál v Tureckej je jedným z nich.

Ski centrum Turecká Krížna sa nachádza iba 18 kilometrov od Banskej Bystrice a je dôkazom toho, akú nesmiernu výhodu majú obyvatelia tohto mesta voči napríklad Bratislavčanom. Kým z Bratislavy je potrebné do dobrého lyžiarskeho strediska cestovať niekoľko náročných hodín, Banskobystričania sa na kvalitný svah dostanú v priebehu niekoľkých minút. A to nie do hocijakých stredísk. Najlepším stredisko v blízkosti Banskej Bystrice sú jednoznačne Donovaly. Ski Turecká/Krížna je však ešte bližšie.

Obec Turecká sa nachádza na ceste medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom, teda na rovnakej ceste ako Donovaly. Turecká je veľmi populárna obec. Konajú sa tu totiž dve zaujímavé podujatia zdôrazňujúcu miestnu kultúru. Každoročne tu môžete vzhliadnuť krňačkové preteky a Majstrovská sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.

Obec Turecká sa nachádza pod vrchom Krížna, ktorej vrchol má nadmorskú výšku 1574 metrov. Krížna patrí medzi najkrajšie kopce na Slovensku, má význam z pohľadu obrany štátu a na jej svahoch sa nachádza jeden z najnebezpečnejších lavínových žľabov.

Veľká Fatra patrí medzi turisticky menej populárne horstvá. Rozhodne zaostáva v popularity od všetkých Tatier. Skúsení turisti však Veľkú Fatru vyhľadávajú pre jej príjemnú hrebeňovú túru. Veľká Fatra má svoje nezastupiteľné miesto aj vo slovenskej histórii. Počas druhej svetovej vojne sa v jej dolinách odohrávalo niekoľko dôležitých bitiek Slovenského národného povstania.

Medzi turisticky najvýznamnejšie vrcholy Veľkej Fatry patria: Rakytov, Krížna, Skalná Alpa, Lysec, Ostrá, Kľak a Šiprúň. Vo Veľkej Fatre sa nachádza Národný park Veľká Fatra, ktorý bol vyhlásený v roku 2000 a do určitej miery obmedzuje možnosti rozvoja turistického ruchu.

V okolí Tureckej sa nachádza množstvo turistických zaujímavostí ako napríklad Harmanecké jaskyne. Ak sa rozhodnete cestovať trochu ďalej, môžete si pozrieť dedinku Vlkolinec, ktorá je vďaka svojej jedinečnej architektúre zapísaná na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Lyžiarske stredisko Turecká Krížna disponuje dokopy až siedmimi zjazdovými traťami. Tri z nich sú kategorizované ako nenáročné – teda modré, ďalšie tri trate sú kategorizované ako stredne náročné – teda červené. Pre najnáročnejších lyžiarov je tu pripravená aj čierna zjazdovka, ktorá je považovaná za náročnú. Najdlhšia zjazdovka má dĺžku takmer 3500 metrov, najkrajšia má iba 150 metrov. Tá je najvhodnejšia pre deti a ostatných neskúsených lyžiarov.

Všetky zjazdovky sú obsluhované šiestimi vlekmi, ktoré sú typu poma. Jeden z vlekov je detský, takže rodičia sa nemusia obávať, že by sa ich deti pri používaní vleku zranili.

Dostupné služby v stredisku

Služby menších lyžiarskych stredísk, kam radíme aj toto v Tureckej, zabezpečujú z veľkej časti iba základné služby. Ono to však na príjemnú lyžovačku bohato stačí.

Pokiaľ budete v Tureckej potrebovať  brúsenie hrán, skĺznice, opravu skĺznice, nastavenie viazania, máte k dispozícii kvalitný ski servis.

V areáli samozrejme nájdete aj požičovňu športových potrieb, kde vám za rozumný poplatok požičajú lyže, snowboard a ďalšie lyžiarske vybavenie.

Lyžiarske stredisko Turecká – Krížna disponuje umelým zasnežovaním. Takto sa môžete pod Krížnou tešiť na dlhú sezónu, keďže snehové delá dokážu podmienky lyžovania výrazne predĺžiť.

Pokiaľ na svahoch vyhladnete alebo pocítite smäd, môžete využiť služby niekoľkých bufetov. Ak ste náročnejší na stravovanie, reštauračné služby môžete využiť v neďalekých penziónoch. Tie spolu s chatkami a súkromnými poskytovateľmi umožňujú stráviť v areáli alebo blízko neho aj nerušenú noc.

Zaujíma vás: lyžiarske stredisko Turecka, turecka lyzova, turecká lyžiarske stredisko, ski turecka krizna,