Lyžiarske stredisko Ski Ráztoka – Horná

Ski Ráztoka sa nachádza v prekrásnom prostredí Maríkovskej doliny. Táto dlhá dolina je ohraničená Javorníkmi, ktorých najvyšší kopec Veľký Javorník má nadmorskú výšku 1072 metrov. Malý Javorník má nadmorskú výšku 868 metrov. Maríkovskou dolinou preteká Maríkovský potok, ktorý je pravým prítokom Váhu.

Horná Maríková má špecifické osídlenie, ktoré je dané valašskou kolonizáciou, ktorá prebehla pár storočí nazad. Horná Maríková, spolu s Dolnou Maríkovou (pred rokom 1953 išlo o jednu obec) sú súčasťou okresu Považská Bystrica. Do Hornej Maríkovej  je však možné sa dostať aj z Púchov cez kúpele Nimnica.

Ski Ráztoka a Horná Maríková neponúkajú iba lyžovanie. Návštevníci tu nájdu mnoho aktivít aj mimo zimnú sezónu. Veľmi obľúbené je napríklad hubárčenie, keďže Maríkovská dolina je známym hubárskym rajom. Na svoje si prídu aj milovníci turistiky. Množstvo značených chodníkov vedie napríklad na Považskobystrický hrad, do Kaštieľa Orlové či napríklad do Manínskej tiesňavy. Všetky tieto lokality sú pomerne vzdialené a vhodné iba pre skúsenejších turistov. Z Hornej Maríkovej sa možno vybrať aj n hrebeň Javorníkov do CHKO Kysuce.

Ako už bolo spomenuté, centrom Maríkovej je Považská Bystrica. Tu nájdete všetky potrebné služby vo vyššej kvalite ako v samotnej Hornej Maríkovej. Dostupnosť Ski Ráztoky je relatívne dobrá. Považskou bystricou vedie diaľnica. Tu je potrebné zísť do Orlového a vydať sa smerom do Púchova po starej ceste.

Ďalšou atrakciou v blízkosti lyžiarskeho strediska sú kúpele Nimnica. Tu si môžu ubolení lyžiari hojiť svoje unavené telá.

Lyžovanie v Ski Ráztoka je možné na zjazdovke dlhej 720 metrov. Táto zjazdovka je obsluhovaná dvoma vlekmi. Dolná stanica hlavného vleku je vo výške 637 m.n.m. a vrchná stanica 802 m.n.m. Prevýšenie tak nie je výrazné. Podmienky na lyžovanie sú tak do veľkej miery ovplyvnené počasím. Areál je využiteľný od konca decembra po skoré jarné mesiace. Okrem hlavného vleku je k dispozícii aj detský vlek, čo určite poteší všetkých rodičov, ktorým záleží na bezpečnosti a pohodlnosti ich detí. Detský vlek má dĺžku 250 metrov.

Ski Ráztoka je okrem iného aj rajom pre milovníkov bežeckej stopy. Na bežkárov tu čaká takmer 70 kilometrov viac ako zaujímavých tratí. Javorníky sú svojím charakterom a nadmorskou výškou ako stvorené na bežecké lyžovanie, tak prečo to nevyužiť?

Dostupné služby v stredisku

Ski centrum Ráztoka nepatrí medzi lyžiarske areály, ktorých trate pozná hádam každý lyžiar. Význam tohto lyžiarskeho strediska je skôr regionálny. Ideálna víkendová zábava pre všetkých lyžiarov z Považskej Bystrice či Púchova. Ponuka služieb je však relatívne dobrá. V Maríkovskej doline je možné nájsť množstvo ubytovacích zariadení, ktoré majú najmä charakter rodinných penziónov.

V stredisku Ráztoka je k dispozícii lyžiarska škola a lyžiarska škôlka. Každý začiatočník môže využiť služby profesionálnych inštruktorov lyžovania. Drobné občerstvenie priamo v areáli je samozrejmosťou.

Večerné lyžovanie je možné v dňoch utorok, streda, piatok, sobota, a to v čase od 18:00 – 21:00 hod!!!

Zaujíma vás: ski raztoka vecerne lyzovanie, marikovská dolina, ski v blízkosti ráztoky, ski centrum ráztoka,