Lyžiarske stredisko Skalité – Serafínov

Ski areál Skalité – Serafínov je jedným z mála skutočne cezhraničných lyžiarskych stredísk na Slovensku. Takto si zalyžovať môžete v jeden deň na Slovensku aj v Poľsku.

Skalité je obec, ktorá sa nachádza v okrese Čadca. Má cca 5 tisíc obyvateľ a jej význam tkvie predovšetkým v tom, že v minulosti tu bol hraničný prechod s Poľskou republikou Skalité Zwardoň. Vstup do Schengenského priestoru Skalitému výrazne pomohlo. Na poľskej strane sa totiž takisto nachádza lyžiarske  stredisko. Dnes sú obe lyžiarske strediská prepojené. Zo Skalitého do poľského Zwardoňa sa dostanete aj na lyžiach. Samozrejme, že to nie je jediná možnosť, ako sa prepraviť medzi jednotlivými lyžiarskymi strediskami.

Obec Skalité sa nachádza na železničnej trati spájajúcej Čadcu s Poľskom. Stačí nasadnúť na vlak a pohodlne sa doviesť do Zwardoňa. Ďalšou možnosťou je využiť vlastný automobil. Priamo pod zjazdovkami nájdete rozsiahle parkovisko.

Lyžiarske stredisko Skalité – Serafínov má trate strednej a nízkej náročnosti. Stredisko je tak vhodné pre rodinné lyžovačky, keďže aj deti tu nájdu všetko, čo potrebujú, bez toho, aby sa vystavovali zbytočnému riziku. Na svoje si však v Skalitom prídu aj skúsenejší lyžiari.

Skalité sa nachádza v Kysuckých Beskydách, v blízkosti hory Skaľanky, ktorej najvyšší bod má nadmorskú výšku 866 metrov. Najvyšším vrchom Kysuckých Beskýd je pritom Veľká Rača s nadmorskou výškou 1236 metrov.

Návštevníci Skalitého si môžu počas letných mesiacov do sýtosti užiť turistiky, keďže Kysuce a Beskydy ponúkajú ohromné príležitosti. V zime sa naopak ponúkajú nevšedné možnosti na bežecké lyžovanie. Návštevníci Skalitého tak môže využiť Kysuckú magistrálu, ktorá patrí k najlepším miestam, kde si možno obuť bežky.

Medzi ďalšie atrakcie, ktoré priamo nesúvisia s lyžovaní patrí napríklad skanzen kysuckej dediny s úzkorozchodnou železnicou vo Vychylovke, Oravská priehrada či termálne kúpalisko v Bešeňovej. Len si predstavte to pohodlie, kedy po náročnej lyžovačke si ľahnete do rozhorúčeného bazéna. To isté je možné spraviť v termálnom kúpalisku Oravice.

Lyžiarske stredisko Skalité – Serafínov nedisponuje umelým zasnežovaním, čo sa v konečnom dôsledku prejavuje na dĺžke lyžiarskej sezóny. Na druhú stranu je však potrebné spomenúť, že okolie Skalitého a Kysuce ako také sa vyznačujú chladnou lokálnou klímou. Toto spôsobuje, že lyžiarska sezóna v Skalitom je relatívne dlhá vzhľadom na absenciu snežných diel a pomerne nízku nadmorskú výšku strediska.

Dostupné služby v stredisku

Služby ponúkané v lyžiarskom stredisku Skalité – Serafínov rozhodne nepatria medzi tie najkvalitnejšie na Slovensku. Ski areál Skalité – Serafínov má regionálny význam. To aj napriek tomu, že ide o medzinárodné stredisko, keďže sa nachádza na slovensko-poľských hraniciach a množstvo návštevníkov strediska sú poľskí občania.

Ski areál Skalité – Serafínov však  ponúka všetko, čo k dobrej lyžovačke je potrebné. A toho nie je veľa. Stačí, keď priamo na zjazdovke je čo zjesť a čoho sa napiť. To sa vám splní aj v tomto stredisku, keďže priamo na zjazdovke je možné nájsť bufetové zariadenia.

Priamo pod zjazdovkami sa nachádza sa nachádza veľké parkovisko.

V stredisku nájdete aj požičovňu lyží a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. K ski areálom nerozlučne patrí aj ski servis, ktorý pripraví vaše lyže aj do náročného terénu. Pokiaľ ste si vybrali práve Skalité za miesto, kde sa naučíte lyžovať, môžete sa spoľahnúť, že miestna lyžiarska škola spraví všetko preto, aby ste na svahu excelovali.

V blízkosti zjazdoviek a areálu nájdete aj niekoľko ubytovacích a stravovacích zariadení. Pokiaľ však vyžadujete lepšie služby v tejto oblasti, budete sa musieť vybrať až do neďalekej Čadce či až do Žiliny.

Zaujíma vás: ski polsko za skalitym, lyžovanie vo zwardoni, najvyšší vrch na skalitom, lyziarsky vlek skalite,