Lyžiarske stredisko Snowland Valčianska dolina

Snowland Valčianska dolina je jedným z mála lyžiarskych stredísk, ktoré sa nachádzajú priamo v blízkosti veľkého slovenského mesta. Snowland Valčianska dolina nájdete iba 12 km od centra mesta Martin na úpätí Lúčanskej Fatry.

Najlepšie slovenské lyžiarske centrá ako Štrbské Pleso či Donovaly sa nachádzajú pomerne ďaleko od hlavných slovenských sídiel. Ľudia nie vždy majú čas a chuť cestovať do vzdialených stredísk. Tu sa ponúkajú prímestské lyžiarske strediská, medzi ktoré patrí aj Snowland Valčianska dolina.

Ski areál vo Valčianskej doline sa nachádza cca 12 kilometrov od Martina v Lúčanskej Fatre. Lúčanská Fatra je časťou Malej Fatry, jej západným hrebeňom, ktorý je od hlavného oddelený riekou Váh pri Strečne.

Lúčanská Malá Fatra patrí medzi menej známe horské celky na Slovensku. Svojou krásou je však porovnateľná  s ďalšími slovenskými prírodnými krásami. Lúčanská Malá Fatra na západe začína známym vrchom Kľak, ktorého nadmorská výška je 1351 metrov. Oveľa bližšie k Valčianskej doline sa však nachádza najvyšší kopec Lúčanskej Fatry Veľká Lúka, ktorej vrchol siaha do nadmorskej výšky 1476 metrov. Táto časť hrebeňa je zároveň aj najatraktívnejšia.

V lete je okolie Veľkej lúka atraktívne najmä pre turistov. V zime sa Lúčanská Fatra stáva rajom pre lyžiarov.

Snowland Valčianska dolina napriek svojmu regionálneho významu ponúka veľmi dobré služby. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 510 až 830 metrov, čo je relatívne málo a zvyčajne nestačí na dlhú lyžiarsku sezónu. Snowland Valčianska dolina však má dve výhody, ktoré umožňujú lyžovanie od decembra až do marca. Výhodná je najmä severo-východná orientácia zjazdovky. V neposlednom rade je potrebné brať do úvahy aj technické zasnežovanie, ktoré je v areáli prítomné. Podmienky lyžovania sú tak ďaleko menej závislé a aktuálnom počasí. To však neznamená, že voči vysokým teplotám je stredisko imúnne.

Snowland Valčianska dolina ponúka celkom 6 zjazdoviek o súhrnnej dĺžke 4700 metrov. Z hľadiska náročnosti radíme tieto zjazdovky medzi ľahké, turistické až stredne ťažké. Snowland Valčianska dolina sa tak vďaka náročnosti zjazdoviek a pestrej ponuke doplnkových služieb stáva rajom pre rodinné dovolenky. Rodičia tu nájdu všetko potrebné ku kvalitnej lyžovačka a okrem toho sa môžu spoľahnúť na to, že o bezpečie ich detí je na 100 % postarané. Pre deti je tu totiž pripravený minivlek, ktorý ich ochráni pred rizikom zranenia.

Okrem detského vleku majú lyžiari v areáli k dispozícii 5 klasických vlekov a jednu 4-sedačkovú lanovku s prevýšením 330 metrov, dĺžkou 1320 metrov a prepravnou kapacitou 2000 osôb za hodinu. Celkovo má stredisko prepravnú  kapacitu 5200 lyžiarov za hodinu.

V Snowland Valčianska dolina je nainštalované umelé osvetlenie, čo umožňuje príjemnú večernú a nočnú lyžovačku.

Snowland Valčianska dolina je známa aj medzi bežkármi, ktorí tu nachádzajú naozaj luxusné podmienky. Pre všetkých milovníkov bežiek je tu pripravných až 12 kilometrov upravovaných tratí. Lúčanská Fatra je pre bežky ako stvorená.

Dostupné služby v stredisku

Úroveň služieb menších lyžiarskych stredísk nie je vždy najlepšia. Snowland Valčianska dolina je však v tomto ohľade výnimkou. Snowland Valčianska dolina dokazuje, že aj regionálne či až lokálne lyžiarske strediská môžu ponúkať služby pre lyžiarov na svetovej úrovni.

Snowland Valčianska dolina je lyžiarske stredisko zamerané na rodiny s deťmi. Tejto orientácií zodpovedajú aj ponúkané služby.

Ak v ski centre ktokoľvek vyhladne alebo pocíti smäd, vybrať si môže hneď z niekoľkých možností reštauračných zariadení. Priamo na zjazdovke je možné sa občerstviť v miestnych bufetoch. O čosi lepšie podmienky na doplnenie živým ponúka rýchle občerstvenie Fastfood. Za kvalitnejším stravovaním je potrebné zájsť do štýlovej reštaurácie Humno. Ďalšie veľké množstvo reštaurácií je možné nájsť priamo v Martine, ktorý je naozaj neďaleko. To isté môžete tvrdiť aj o ubytovacích možnostiach. Niečo sa nájde aj priamo vo Valčianskej doline, kvalitné ubytovanie je však lepšia hľadať priamo v meste Martin.

Žiadne lyžiarske stredisko sa nemôže obísť bez ski servisu. Snowland Valčianska dolina nie je v tomto prípade žiadnou výnimkou. Spoľahnúť sa môžete aj na požičovňu lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia.

Pokiaľ ste si vybrali Snowland Valčianska dolina napriek za miesto, kde to prvý krát skúsite na lyžiach, s radosťou vám v prvých krokoch na svahoch pomôže miestna lyžiarska a snowboardová škola.

V areáli nájdete aj úschovňu športových potrieb. K dispozícii je aj predajňa športových potrieb. Pokiaľ by ste potrebovali zistiť akékoľvek informácie, obráťte sa na turistickú informačnú kanceláriu.

Do strediska je možné sa pohodlne dostať vlastným automobilom. Priamo v areáli na vás čaká 500 parkovacích miest, ktoré sú zdarma. Ďalších 10 miest je vyhradených pre autobusy.

O bezpečnosť lyžiarov a turistov sa 24 hodín denne stará horská služba.

Zaujíma vás: lepsia lyzovscka v jasenskej alebo valcianskej doline, valcianska dolina nadmorska vyska, valciandka dolina ako sa dostat, na bezky-valcianska dolina,