Lyžiarske stredisko Stredisko Július

Slovensko je doslova plné malých lyžiarskych stredísk, o ktorých doslova nikto nevie. Teda okrem ľudí, čo bývajú v blízkom okolí. Ski centrum Július sotva niekto pozná v Bratislave a iných väčších slovenských miestach.

Lyžiarske stredisko Július nájdete v obci Vyšná Slaná. Tú takisto pozná málokto, pretože obec sa nachádza v turisticky nie veľmi rozvinutej oblasti Slovenska. Vyšná Slaná sa nachádza v okrese Rožňava medzi Národným parkom Muránska Planina (západ) a Národným parkom slovenský kras (sever). Obec je tak relatívne veľmi dobre izolovaná. Rožňava je ekonomicky málo rozvinutý okres. Do strediska sa dá dostať aj priamo z Popradu, je však potrebné prekonať horskú cestu.

Ski Július ponúka jednu trať o dĺžke 1100 metrov, ktorú obsluhujú dva vlek. V oboch prípadoch sa jedná o tatrapomy. Prvý má dĺžku 950 metrov a dokáže za hodinu prepraviť až 800 ľudí. Druhý má dĺžku 400 metrov a dokáže za hodiny prepraviť 400 lyžiarov.

Vyšná Slaná má nadmorskú výšku 491 metrov, takže toto lyžiarske stredisko rozhodne nemôžeme radiť medzi vysoko položené.  Nízka nadmorská výška nepriaznivo vplýva na množstvo snehu a dĺžku lyžiarskej  sezóny. Tento hendikep sa snaží areál Július kompenzovať technickým zasnežovaním, ktoré do určitej miery dokáže bojovať proti nevýhodným lyžiarskym strediskám.

Na lyžiarov v stredisku Július čaká aj zaujímavé okolia. Okrem lyžovania sa tak ľudia môžu vydať aj za spoznávaním okolia.

Veľmi populárny je Národný park slovenský rajom. Do obce Dedinky je to od areálu Július iba 15 kilometrov. Národnú kultúrnu pamiatku kaštieľ Betliar leží vo vzdialenosti 19 kilometrov. Medzi ďalšie atrakcie hodné návštevy patria:

  • Dobšinská ľadová jaskyňa (vzdialenosť 21 kilometrov)
  • Ochtinská aragonitová jaskyňa (vzdialenosť 24 kilometrov)
  • hrad Krásna Hôrka (vzdialenosť 30 kilometrov),
  • mauzóleum Andrássyovcov pod hradom Krásna Hôrka (vzdialenosť 30 kilometrov)

O čosi vzdialenejšie atrakcie sú:

  • Gombasecká jaskyňa (vzdialenosť 36 kilometrov)
  • jaskyňa Domica (vzdialenosť 48 kilometrov)
  • mestská pamiatková rezervácia Levoča (vzdialenosť 52 kilometrov)
  • Spišská kapitula (vzdialenosť 65 kilometrov)
  • Spišský hrad (vzdialenosť 67 kilometrov)

V okolí strediska Július tak môžete navštíviť hneď niekoľko miest, ktoré sú zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarske stredisko Július je zaujímavé najmä svojimi službami. Neočakávajte však luxusné služby, s akými sa môžete stretnú v populárnejších strediská. Stredisko Július je iné, a v tom je práve jeho výnimočnosť.

Areál Július ponúka zaujímavé možnosti ubytovania, hoci od piatich hviezdičiek to má veľmi ďaleko. Na tom však veľmi nezáleží. Menej ako kilometer od areálu Július sa nachádza chata Radzim. Zariadenie tejto chaty má štandard turistickej ubytovne s možnosťou stravovania a s ubytovacia  kapacita je v súčasnosti na úrovni 48 lôžok v dvojposteľových a štvorposteľových izbách. Súčasťou chaty Radzim  je bar a v zimnom období aj stánok rýchleho občerstvenia.

Chata Radzim je ideálna na lyžiarske kurzy, spoločenské akcie či firemné sústredenia. V lete sa v stredisku Július usporadúvajú školy v prírode. Stredisko ponúka aj bar, tenisové kurty a ďalšie vymoženosti. Kvalitnejšie ubytovacie kapacity je možné nájsť priamo v Rožňave alebo najlepšie v Poprade.

Z pohľadu lyžovania sú však dôležité trochu iné služby ako ubytovanie. Na lyžovačku je nevyhnutné sa vybaviť kvalitným lyžiarskym vybavením. V ski Július na vás čaká jednoduchá požičovňa lyží a lyžiarskeho vybavenia. K technickému vybaveniu je však potrebné aj umenia lyžovania. Pokiaľ ste ho zatiaľ nezvládli, môžete využiť služby prítomných inštruktorov lyžovania.

Zaujíma vás: ski julius, skicentrum julius, ski centrum július, ubytovanie ski julius,