Lyžiarske stredisko Poráčska Dolina

Na Slovensku máme množstvo lyžiarskych areálov, ktoré ponúkajú skvelé možnosti spojenia lyžovačky a spoznávania kultúrnych pamätihodností. Radíme medzi ne aj ski areál Poráč park.

Dedina Poráč sa nachádza v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji. Poráč má niečo viac ako 1000 obyvateľov a jeho nadmorská výška je 778 metrov, čo je rozhodne dobrým predpokladom k dlhej lyžiarskej sezóne.

Poráč nájdete vo Volovských vrchoch, čo je jedno z tých menej známych horských systémov na Slovensku. Najvyšším bodom Volovských vrchov je Zlatý dôl, ktorého vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1322 metrov.

Výhodou lyžiarskeho strediska Poráč Park je fakt, že v okolí sa nachádza množstvo lokalít, ktoré majú nesmierny historický a turistický význam. Hádam najväčším turistickým lákadlom je neďaleký Spišský hrad, ktorý patrí k najväčším hradným komplexom v celej Európe. Priamo v obci Poráč nájdete kaplnku z 18. storočia. V Markušovciach sa nachádza unikátny renesančný kaštieľ z roku 1643, v ktorom sa nachádza veľmi zaujímavá zbierka hudobných nástrojov. Navštíviť môžete aj letohrádok Dardanely s krásnou rokokovou výzdobou. V Kostole svätého Jakuba v Levoči zase nájdete najvyšší gotický oltár na svete. Pozrieť si tak môžete dielo svetoznámeho Majstra Pavla z Levoče. Na Spiši nájdete aj čosi z modernejšej architektúry. Budova Reduty je v súčasnosti sídlom divadla, bola však vybudovaná v secesnou štýle na prelome 19. a 20. storočia.

Lyžiarsky areál Poráč nepatrí medzi veľké ski centrá. Svoj význam má najmä v blízkom okolí. Mimo Spiša ho nepozná takmer nikto. Lyžiarske stredisko ponúka celkovo dve zjazdovky. Prvá, nazývaná Komín, je klasifikovaná ako stredne ťažká a je teda označená červenou farbou. Druhá, s názvom Slnečná, nesie modrú farbu a je teda považovaná za ľahkú.

Poráč Park je teda vhodný pre všetky typy lyžiarov. Lyžovačku si tu môžu vychutnať nielen skúsení lyžiari, ale aj úplní začiatočníci, či ľudia, ktorí sa na zjazdovkách zatiaľ necítia veľmi sebavedome. Ski areál je takisto vhodný pre deti. Poráč je tak odporúčanou destináciou pre rodinné lyžovačky, keďže svahy sú bezpečné a deťom tu hrozí minimálne nebezpečenstvo. Zjazdovky sú dĺžky 600 a 800 metrov.

O dlhodobú lyžiarsku sezónu (spravidla od polovice decembra až do konca marca) sa okrem vysokej nadmorskej výšky stará aj systém umelého zasnežovania. Takto sa môžete v stredisko lyžovať aj vtedy, keď prirodzené zrážky na lyžovačku zatiaľ nestačia. Snežné delá takto dokážu do výraznej miery eliminovať nepriaznivé počasia. Obe zjazdovky sú pravidelne starostlivo upravované, aby podmienky lyžovania boli neustále na vysokej úrovni. Lyžiarsky areál je v prevádzke každý deň od deviatej hodiny ráno do štvrtej poobede. Samozrejme iba počas lyžiarskej sezóny.

V ski areáli sú dostupné aj bežecké trate. Takto si môžu okolie Poráča vychutnať všetci nadšenci bežiek a bežeckého lyžovania.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarske strediská významu a veľkosti toho v Poráči sa s jasných dôvodov nemôžu vyrovnať v kvalite a šírke služieb strediská,  ktoré nájdeme na Štrbskom Plese či na Donovaloch. V Poráč Parku  však napriek všetkému nájdete všetko, čo potrebujete k príjemnej lyžovačke.

Pokiaľ ste sa rozhodli, že Poráč je ideálnym miestom na spustenie lyžiarskej kariéry, v ski centre máte k dispozícii skúseného lyžiarskeho inštruktora. Dostupný je však iba na vyžiadanie.

Poráčsky lyžiarsky areál umožňuje aj ubytovanie. Ide skôr o turistické kapacity, chatky a tak ďalej, ubytovanie je však príjemné a poslúži svojmu účelu. V prípade potreby kvalitnejšieho ubytovania je potrebné navštíviť neďalekú Spišskú Novú Ves.

Zaujíma vás: obec porac, lyzovacka na poraci, poracska dolina lyzovanie sezona , skiareal porac,