Lyžiarske stredisko Ski Iľanovo – Košútovo

lokalita:

Ski Iľanovo – Košútovo patrí k tým lyžiarskym strediskám na Slovensku, ktoré poznajú takmer výlučne miestni. To však neznamená, že do tohto lyžiarskeho areálu neďaleko Liptovského Mikuláša nemôžete zavítať aj vy.

Ski Iľanovo – Košútovo patrí k málu lyžiarskych stredísk, ktoré sa nachádzajú takmer priamo v meste. Toto lyžiarske stredisko sa nachádza priamo v Liptovskom Mikuláši pod úbočiami Nízkych Tatier. Iľanovo je mestskou časťou Liptovského Mikuláša a z jeho centra je vzdialené iba necelé 4 kilometre.

Ski areál Iľanovo – Košútovo sa nachádza v Nízkych Tatrách, teda v regióne Liptova, kde nájdete desiatky rôznych lyžiarskych stredísk. Neďaleko Liptovského Mikuláša je aj jedno z top lyžiarskych stredísk na Slovensku. Podmienky na lyžovanie v Jasnej Chopku sú určite lepšie ako v Iľanove. Lyžovačka v Jasnej je však omnoho drahšia a aj vzdialenosť je neporovnateľne dlhšia.

Nízke Tatry sú jedno z najpopulárnejších pohorí na Slovensku. Rozdeľujeme ho na dve časti: Západné Nízke Tatry a Východné Nízke Tatry. Tieto dva horské celky oddeľuje sedlo Čertovica, kde sa takisto nachádza lyžiarske stredisko.

Najvyšším kopcom Nízkych Tatier je Ďumbier, ktorého končiar sa týči do nadmorskej výšky 2044 metrov. Z pohľadu lyžovania je však omnoho dôležitý Chopok s nadmorskou výškou 2022 metrov. Na Chopku sa nachádzajú lyžiarske vleky z oboch jeho strán: aj z juhu, aj zo severu.

Ski Iľanovo ponúka lyžiarom jednu zjazdovku o dĺžke 350 metrov. Svojím charakterom ju radíme medzi ľahké až stredne náročné trate. Takto  sa celý areál stáva ideálnym cieľom pre rodiny s deťmi. Mierny svah zabezpečí bezpečnosť detí a pokoj rodičov.

Podmienky na lyžovanie však budú vyhovovať aj mnohým menej skúseným lyžiarom. Náročnejší lyžiari, ak chcú byť spokojní, by sa mali vybrať do neďalekej Jasnej a zalyžovať si priamo na Chopku.

Lyžiarske stredisko Iľanovo – Košútovo je vybavené umelým zasnežovaním. To znamená, že areál je do veľkej miery schopný zjemniť vplyv počasia. Samozrejme, že ani toto technické zabezpečenie nie je schopné bojovať proti vysokým teplotám. Darí sa mu však výrazne predĺžiť lyžiarsku sezónu.

Napriek svojej malej veľkosti ski Iľanovo umožňuje večerné lyžovanie. Kvalitne osvietená zjazdovka je k dispozícii vždy, keď je dostatočný záujem. Bežne je však vlek v prevádzke od deviatej hodiny ráno do štvrtej hodiny večer. Nočné lyžovanie je možné spustiť aj súkromne, je nutná prítomnosť aspoň 15 lyžiarov.

Výhodou ski Iľanova je blízkosť Liptovského Mikuláša. Návštevníci tak nebudú mať problém s reštauráciami či ubytovacími kapacitami. Väčšinou ich však vôbec nepotrebujú, keďže drvivá väčšina lyžiarov v Iľanove býva v Liptovskom Mikuláši.

Po náročnej lyžovačke si lyžiari môžu ísť zregenerovať svoje unavené telá do termálneho bazéna v Bešeňovej, ktorá sa nachádza na ceste smerom do Ružomberka. Neďaleko tohto mesta možno uvidieť aj Vlikolinec, čo je dedina, ktorá bola pre svoju architektúru zaradená na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Liptov je však jedinečný región a ponúka omnoho viac atrakcií, ktoré potešia rôznych ľudí.

Dostupné služby v stredisku

Ski Iľanovo – Košútovo je malé lyžiarske stredisko s obmedzenou ponukou služieb. Keďže sa ski areál nachádza priamo v meste Liptovský Mikuláš, tieto služby ani nie sú tak potrebné, ako je tomu v mnohých iných horských strediskách mimo dosah civilizácie.

V Iľanove nájdete iba základ – reštauračné zariadenie na občerstvenie a parkovisko pre návštevníkov areálu.

Zaujíma vás: lyziarsky vlek ilanovo, ilanovo lyziarske stredisko, ilanovo ski, ski ilanovo,