Lyžiarske stredisko Straník

Obyvatelia Žiliny majú množstvo možností, ako stráviť svoj voľný čas v zime na zjazdovke. Kúsok od Žiliny sa nachádza veľmi dobre známe stredisko Vrátna Chleb, ktoré patrí k tým najlepším na Slovensku. Vrátna je rajom nielen pre klasických lyžiarov, ale aj pre freeride lyžiarov. Na svahoch Chlebu možno vidieť aj slovenských reprezentantov v zjazdovom lyžovaní.

V okolí Žiliny sa však nachádza aj niekoľko menších lyžiarskych stredísk či areálov. Jedno z nich nájdeme aj v Tepličke nad Váhom, teda v obci, kde sa nachádza výrobný závod automobilky Kia.

Lyžiarsky areál Stránik je jednoduchým zariadením, ktoré je vybavené dvomi vlekmi. Väčší z nich je tatrapoma H80 a menší EPV. Stredisko je vhodné najmä pre deti a rodiny, keďže náročnosť svahu nie je veľká.

Lyžiarske stredisko sa nachádza na úpätí hory Straník, ktorá je súčasťou  Kysuckej vrchoviny. Jeho vrchol sa týči do nadmorskej výšky 769 m.n.m. Z vrcholu Straníka je výborný výhľad na hrebeň Malej Fatry. Medzi žilinskými priaznivcami športu je Straník známy ako miesto pre závesné lietanie.

Ako už bolo povedané, lyžiarske stredisko je jednoduché, neobsahuje žiadne zasnežovacie kapacity, takže podmienky lyžovania a dĺžka sezóny je do veľkej miery ovplyvnená aktuálnym počasím. Nízka nadmorská výška spôsobuje relatívne krátku lyžiarsku sezónu.

Návštevníci tohto lyžiarskeho strediska môžu využívať služby, ktoré ponúka neďaleká Žilina, čo je veľké krajské mesto so všetkým luxusom, ktoré mesto dokáže ponúknuť. Z Tepličky nad Váhom sa môžu lyžiari vybrať aj do neďalekej Terchovej či priamo do Vrátnej.

Trate v tomto lyžiarskom stredisku sú dostupné iba počas víkendov a školských prázdnin.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarsky areál Straník patrí medzi lokálne strediská, ktoré nemajú šancu konkurovať  veľkým ski centrám. To ani nie je ich úlohou. Toto je ešte jasnejšie, ak sa stredisko nachádza iba zopár kilometrov od takého centra, ako Vrátna.

Napriek tomuto všetkému nájdete v Straníku aspoň základné služby. Ak na zjazdovke vyhladnete alebo budete potrebovať doplniť prepotrebné tekutiny, čaká na vás príjemný bufet. Ten je však v prevádzke iba v prípade, že beží hlavný vlek strediska.

Lyžovanie na Straníku je naozaj lacné, hlavne v porovnaní so susednou Vrátnou. Stredisko takisto usporadúva rôzne akcie zamerané najmä na deti.

Zaujíma vás: lyžovanie na straniku, areál straník, lyzovanie stranik, ski stranik,