Lyžiarske stredisko Stredisko Čičmany

Lyžiarske stredisko v obci Čičmany rozhodne nepatrí medzi top ski centrá na Slovensku. Čičmany sú však osobité, len málokde na svete si môžete zalyžovať priamo pri pamiatkach, ktoré sú zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Čičmany majú takmer ideálnu polohu. Priamo v Strážovských vrchoch, neďaleko Lúčanskej Fatry, iba niekoľko desiatok kilometrov od Žiliny. Z Čičmian je to kúsok na najvyšší kopec Strážovských vrchov (Strážov s nadmorskou výškou 1211 metrov) a dominantu západného Slovenska: majestátny Kľak. Číčmany sa nachádzajú takmer priamo pri prameni rieky Rajčianka, ktorá je ľavým prítokom Váhu.

Lyžiarske stredisko Čičmany má regionálny význam. Nájdete tu väčšinou lyžiarov zo Žilinského, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Do všetkých týchto oblastí je z Čičmian dobré spojenie.

Čičmany však lákajú turistov nielen svojím lyžiarskym strediskom. Čičmany sú známe skôr jedinečnou ľudovou architektúrou. Drevenice v tejto slovenskej dedinke sú pomaľované špecifickým vzorom, kde nenájdete nikde na svete. Čičmany sú vďaka svojim jedinečným dreveniciam zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco spolu s niekoľkými ďalšími slovenskými oblasťami. Čičmanské drevenice pripomínajú aj v súčasnosti perníkové domčeky, a to hlavne pre geometrickú ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov. Táto výzdoba sa začala používať asi pred 200 rokmi.

Neďaleko Čičmian sa nachádza Fačkovské sedlo, ktorým prechádza štátna cesta spájajúca Žilinu s Prievidzou. V tomto sedle sa nachádza ďalšie lyžiarske stredisko. Nájdete tu aj príjemnú chatu s reštauráciou. Z Fačkovského sedla je to cca 2 hodiny chôdze na neďaleký Kľak, ktorého nadmorská výška je 1351 metrov.

V lyžiarskom areáli Čičmany v súčasnosti nájdete 6 vlekov typu tatrapoma. Celková prepravná kapacity týchto vlekov je 3850 ľudí za hodinu. Lyžovačku si návštevníci strediska môžu vychutnať na troch zjazdovkách, ktoré sú pravidelne upravované a vybavené technickými zariadeniami schopnými produkovať technický sneh.

Všetky tri zjazdovky radíme do kategórie menej náročných, takže areál strediska je vhodný pre každého: deti, rodiny, ale nudiť sa rozhodne nebudú ani skúsenejší lyžiari.

Do lyžiarskeho strediska v Čičmanoch sa môžu pokojne vybrať aj bežkári. Nájdu tú výborné podmienky na dvoch zaujímavých upravovaných okruhoch. Bežecké trate  v Strážovských vrchoch nie sú veľmi náročné a môžu si ich vychutnať skutočne všetci.

Dostupné služby v stredisku

Lyžiarske stredisko Čičmany radíme medzi malé ski centrá, takže tu nemožno očakávať žiadne nadštandardné služby, ktoré je možné nájsť vo Vysokých Tatrách či napríklad na Donovaloch.

Ponúkané služby však bohato stačia na to, aby si lyžiari užili pri lyžovačke všetko potrebné. Pri dojazdoch lyžiarskych tratí sú bufety, takže žiadny aktívny či lenivý lyžiar nezostane ani smädní, ani hladný. Pre tých, ktorí to s lyžovaním iba skúšajú, je k dispozícii lyžiarska škola. Samozrejmosťou je požičovňa lyží, snowboardov a ostatného lyžiarskeho vybavenia. V prípade problémov je možné využiť kvalitný ski servis.

Zaujíma vás: cicmany ski, lyzovacka cicmany, cicmany lyzovanie, lyziarske stredisko cicmany,