Lyžiarske stredisko Ski Centrum Kálnica

Ski centrum Kálnica sa nachádza na východ od Nového Mesta nad Váhom na svahoch Považského Inovca v ústí Kalnickej a Prostrednej doliny.

Ski centrum Kálnica je lokálnym lyžiarskym centrom, ktoré sotva pozná niekto  mimo regiónu. Obyvateľom Nového Mesta nad Váhom však umožňuje dostupné a relatívne lacné lyžovanie.

Považský Inovec je pohorie, ktoré je súčasťou fatransko-tatranského systému. Najvyšším bodom Považského Inovca je Inovec, ktorého vrchol sa týči do výšky 1042 metrov nad morom.

Lyžiarske stredisko patrí medzi južne položené ski centrá s nízkou nadmorskou výškou. Je zrejmé, že tieto parametre zjazdovke a lyžovaniu vôbec nepomáhajú. Stredisko je tak do veľkej miery ovplyvnené počasím a s centrami ako Donovaly či Štrbské pleso sa nemôže ani porovnávať.

Ski centrum Kálnica má vybudovaný systém umelého zasnežovania. Kálnica tak reagovala najmä na problém s nedostatkom zrážok. Areál však aj napriek snehovým delám má pomerne krátku lyžiarku sezónu.

V stredisku nájdeme celkovo 3 vleky, ktoré obsluhujú zjazdovku dlhú približne tisíc metrov. Zjazdovku možno charakterizovať ako menej náročnú, a teda je vhodná ako pre skúsených lyžiarov, tak aj pre deti. Počas sezóny sa v Kálnici lyžuje od ôsmej hodiny ráno až do desiatej hodiny večer. Večerné lyžovanie umožňuje kvalitný systém osvietenia zjazdovky.

Trate v areáli Kálnica vytvárajú dobré podmienky aj na letné aktivity. Stredisko tak má takmer celoročnú prevádzku. V lete v Kálnici dominujú najmä horské bicykle a zjazd na nich.

Najväčšou výhodou areálu v Kálnici je jeho poloha. Diaľnica D1 sa nachádza viac ako blízko.  Stačí 5 minúť a ste na diaľnici. Takto sa stáva Ski Kálnica mimoriadne dostupná pre ľudí z Považia, Bratislavy či susednej Českej republiky. Návštevníci ski centra tak nemajú problém využiť služby blízkeho Nového Mesta nad Váhom. Takáto výhodná poloha dokonca nenúti ľudí prespávať v stredisku alebo blízko neho. Napriek tomu ubytovacie kapacity sú dostupné.

Dostupné služby v stredisku

Ski Kálnica je malé lokálne lyžiarske stredisko, a teda ponúkané služby sú do veľkej miery limitované. Určite ho nemôžeme porovnávať s top strediskami, ako sú napríklad Donovaly.

Základné služby tu však samozrejme nájdete. Pokiaľ si potrebujete požičať lyžiarsku výstroj, Kálnica vám vyhovie. Nájdete tu totiž požičovňu lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. Pre tých, čo sa chcú v lyžovaní zlepšiť, alebo to nikdy predtým neskúšali, je k dispozícii lyžiarska škola a skúsení inštruktori lyžovania. Ski servis a brúsenie lyží je takisto prítomne priamo pri lyžiarskom stredisko. Lyžiari nezostanú na svahu ani smädní, ani hladní, keďže je tu niekoľko bufetových zariadení.

Zaujíma vás: lyz stredisko kalnica, www skikálnica, instruktor lyzovania kalnica, letne lyze na slovensku kalnica,