Lyžiarske stredisko Ski Zástudenie – Habovka

lokalita:

Ski  Zástudenie – Habovka patrí k malým lyžiarskym strediskám neveľkého významu. Stredisko nájdete neďaleko Zuberca, cca 15 kilometrov severne od Liptovského Mikuláša.

Habovka je malá obec v blízkosti Zuberca, na úpätí Západných Tatier. Svojou veľkosťou toto lyžiarske stredisko rozhodne nepatrí medzi slovenskú špičku. Na Slovensku však vyniká niečím trochu iným. Západné Tatry sú podľa mnohých milovníkov hôr tým najkrajším, čo príroda na Slovensku vytvorila. Na rozdiel od Vysokých Tatier sú Západne ďaleko menej známe a nájdete v nich omnoho menej turistov.

Najvyšším vrchom Západných Tatier je Bystrá, ktorá sa štverá až do nadmorskej výšky 2248 metrov. K ďalším významným a známym vrchom Západných Tatier patria:

  • Jakubiná (2 198 m.n.m.)
  • Baranec (2 185 m.n.m.), mohutný vrch nad Liptovskou kotlinou
  • Baníkov (2 178 m.n.m.), najvyšší vrch hlavného hrebeňa
  • Pachoľa (2 166 m.n.m.), pyramídovitý vrch v blízkosti Baníkova
  • Hrubá kopa (2 166 m.n. m.), pyramídovitý vrch nad Roháčskymi plesami
  • Blyšť (2 155 m.n.m.),pyramídovitý skalnatý vrch veľmi blízko Bystrej
  • Tri kopy (2 136 m.n.m.), výrazný a ľahko spoznateľný útvar v hlavnom hrebeni

Všetky tieto vrchy sú rajom pre všetkých turistov. V letných mesiacoch ich nájdete v Západných Tatrách pomerne veľa. Na hrebeni sa v niektorých miestach doslova tvoria zápchy, keďže niektoré časti hlavného hrebeňa Západných Tatier sú len veľmi ťažko priechodné.

Lyžiarske stredisko Habovka Zástudenie ponúka celkom jeden vlek s jednou zjazdovkou. Dĺžka tejto zjazdovky je iba 400 metrov. Podmienky na lyžovanie sú nenáročné, takže stredisko je vhodné aj pre menej skúsených lyžiarov a najmä deti. Habovka sa tak stáva ideálnou destináciou pre rodiny s deťmi, keďže rodičia sa v týchto podmienkach nemusia obávať, že by sa ich deťom niečo stalo. Svah nie je prudký, takže ani neláka hazardujúcich lyžiarov.

Stredisko je vybavené jednoduchým vlekom s nízkou kapacitou. V stredísk nenájdete žiadne zasnežovacie zariadenia. V ski Zástudenie – Habovka sa vždy lyžuje na prírodnom snehu. Napriek absencii technického lyžovania je dĺžka lyžiarskej sezóny relatívne vysoká. O toto sa nestará umelý sneh, ale výborné klimatické podmienky. Habovka a Zuberec sú prirodzené chladné oblasti. K tomuto faktu sa navyše pridá aj to, že Habovka sa nachádza v pomerne veľkej nadmorskej výške.

Návštevníkov Habovky zaujmú aj okolité atrakcie. V neďalekej Oravici si môžu lyžiari vychutnať termálne kúpalisko, čo je ideálna relaxácia po dni plnom lyžovania. To isté môžu lyžiari skúsiť v Bešeňovej neďaleko Liptovského Mikuláša. Za nakupovaním sa môžu turisti vybrať takisto do Liptovského Mikuláša alebo do bližšieho Dolného Kubína. Ďalšou alternatívou je mesto Ružomberok.

Vlek v ski areáli Zástudenie Habovka je prevádzkovaný od deviatej hodiny ráno do štvrtej hodiny večer. Samozrejme v závislosti od snehových podmienok. Za najväčšiu výhodu tohto strediska možno považovať cenu. Za 12 jázd v tomto areáli zaplatíte iba 3,32 €, teda bývalých 100 Sk.

Dostupné služby v stredisku

Ski Zástedenie – Habovka je malým či až mini strediskom. Tomu zodpovedajú aj ponúkané služby. Rozhodne ich nemožno porovnávať s tým, čo ponúkajú také lyžiarske strediská ako Donovaly či Štrbské pleso.

To však neznamená, že v Habovke nedostanete kvalitné služby. Dostanete, ale v obmedzenom rozsahu. Stredisko je samozrejme vybavené požičovňou lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. Svoje lyže či snowboard si môžete nechať opraviť či vylepšiť v ski servise. Pre tých, čo sa chcú naučiť lyžovať, je pripravená lyžiarska škola a škôlka. Hladní a smädní lyžiari sa môžu pohodlne občerstviť priamo na svahu. Ďalšie reštauračné a ubytovacie zariadenia možno nájsť v blízkom okolí.

Zaujíma vás: zastudenie, habovka lyzovanie, ski habovka, habovka lyžovanie,