Lyžiarske stredisko Skipark Malinô Brdo

Na Slovensku nájdeme niekoľko špičkových lyžiarskych stredísk. Skipark Malinô Brdo patrí rozhodne medzi ne.

Malinô Brdo alebo Malinné sa nachádza pri Ružomberku v pohorí Veľká Fatra. Časť skiparku zasahuje priamo do národného parku, čo do výraznej miery ovplyvňuje možnosti jeho rozvoja.

Veľká Fatra patrí k najzaujímavejším pohoriam Slovenska. Jej vnútrajšok je najväčšou neobývanou plochou na celom Slovensku. Veľká Fatra je významná aj z pohľadu histórie, keďže sa tu odohrávali mnohé dôležité udalosti Slovenského národného povstania.

Najvyšším bodom Veľkej Fatry je Ostredok, ktorého končiar siaha do nadmorskej výšky 1592 metrov. Vo Veľkej Fatre nájdeme množstvo ďalších kopcov ako je napríklad známy Kľak.

Lyžiari navštevujúci Malinô Brdo nebudú ukrátení ani od ostatných atrakcií, mimo lyžovania. Za zmienku rozhodne stojí dedinka Vlkolinec, ktorá je zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Do Vlkolinca je možné sa dostať cez Ružomberok, od ktorého je táto historická dedina vzdialená iba 4 km. Do Vlkolinca je však možné sa dostať aj priamo zo zjazdovky na Malinom Brde.

Malinô Brdo má dlhú lyžiarsku tradíciu. Stredisko začalo byť budované už v 60-tych rokoch minulého storočia. K modernizácii areálu sa však pristúpilo až v roku 1996, kedy bola stará 6-miestna kabínková lanovka nahradená novom modernou 8-miestnou lanovkou. Lanovka má celkovú dĺžku 1770 metrov.

Táto lanovka je zároveň aj hlavnou dopravnou cestou na Malinô Brdo. Jej dolná stanica sa nachádza v obci Hrabové. Na Malinô Brdo je možné sa dostať aj spevnenou lesnou cestou, avšak touto cestnou komunikáciou môžu jazdiť iba autá, ktoré majú špeciálne povolenie od magistrátu mesta.

Malinô Brdo je komplexným lyžiarskym či športovým strediskom. V zime si tu môžete do sýtosti zalyžovať, v lete si môžete so sebou priniesť horský bicykel a užiť si trochu terénnej jazdy. V ponuke sú aj kolobežky a ďalšie atrakcie.

V stredisku sa nachádza jedna z najdlhších zjazdoviek na Slovensku s dĺžkou takmer 4 tisíc metrov. V stredisku je aj množstvo ďalších zjazdoviek a vlekov. Na kabínkovú lanovku nadväzuje 1200 metrov dlhá sedačková lanovka, ktorá vyvezie lyžiarov až na úplný vrchol. Celkovo sa v areáli nachádza až 8 rôznych vlekov v dĺžke 170 až 1200 metrov.

Skipark Malinô Brdo je svojou náročnosťou vhodný pre každého. Lyžovanie si užijú deti, dospelí, začiatočníci, ale aj skúsení lyžiari. Trate sú kvalitné a pravidelne upravované. Lyžiarske stredisko disponuje zasnežovacími zariadeniami, takže umelý sneh dokáže znížiť vplyv počasia. To však neznamená, že stredisko je imúnne voči vysokým teplotám. Hlavne dolná časť strediska sa nachádza v relatívne nízkej nadmorskej výške.

Dostupné služby v stredisku

Služby, ktoré sú dostupné v stredisku Malinô Brdo, patria k tým najlepším na Slovensku. Toto platí nielen o zime, ale aj lete. Počas horúcich mesiacov vás tu naučia ako zjazdovať na bicykli. DH škola na Malinom Brde je plná skvelých inštruktorov. Pokiaľ sa však chcete naučiť najskôr poriadne lyžovať, máte k dispozícii lyžiarsku školu či dokonca škôlku. Zakúpiť si môžete skupinové, ale aj individuálne lekcie.

V žiadnom dobrom lyžiarskom stredisku nesmie chýbať požičovňa lyží, snowboardov a ďalších lyžiarskych potrieb. Na Malinom Brde nájdete aj kvalitný ski servis, úschovňu lyží a iných vecí.

Pokiaľ si chcete do niečoho zahryznúť priamo na zjazdovke, k dispozícii máte bufetové zariadenia. Pokiaľ váš žalúdok piští po lepšej strave, využite reštaurácie v blízkom okolí. O bezpečnosť lyžiarov sa starajú pracovníci prvej pomoci, ktorí zabezpečia, aby sa každý lyžiar dostal domov v poriadku.

Zaujíma vás: lyžiarske stredisko Malino Brdo, autom na malino brdo, pozicovna lyzi malino brdo, cesta autom na malinô brdo,