Lyžiarske stredisko Fačkové Sedlo / Kľak

Fačkovské sedlo rozhodne patrí medzi najkrajšie slovenské horské sedlá. A navyše sa tu dá stráviť aj príjemný čas lyžovačkou.

Fačkovské sedlo nájdete na štátnej ceste medzi Žilinou a Prievidzou, kúsok od obce Fačkov, podľa ktorej získalo toto miesto aj svoj názov.

To, čo robí Fačkovské sedlo jedinečným miesto, je rozhodne majestátny Kľak, ktorý kľačí do Rajeckej doliny. Sotva nájdete na Slovensku kopec s takým jedinečným tvarom. Najmä z Fačkovského sedla je jeho tvar, podľa ktorého dostal meno, veľmi dobre viditeľný.

Kľak má nadmorskú výšku 1352 metrov a je najvyšším kopcov Lúčanskej Fatry, čo je juhozápadná časť Malej Fatry. Fačkovské  sedlo rozdeľuje Strážovské vrchy na západe a spomínanú Lúčanskú Fatru na východe.

Kľak je turisticky veľmi atraktívny kopec.  Vybrať sa naň môže buď z Fačkovského sedla alebo z obce Fačkov. Trasa z Fačkovského sedla je kratšia a menej náročná.

Neďaleko ski centra Fačkovské sedlo sa nachádza hneď niekoľko ďalších lyžiarskych areálov. Najbližšie je stredisko Čičmany. O čosi ďalej sa nachádza ski centrum Rajecká Lesná. Pre milovníkov kúpeľov a wellness je tu pripravené mesto Rajecké Teplice. Mestské centrá v okolí Fačkovského sedla sú Žilina a Prievidza. Medzi Žilinou a strediskom sa nachádza ešte Rajec. Dostupná je aj Považská Bystrica.

Veľkosťou však ski centrum Fačkovské sedlo patrí k menej významnejším. Potešujúcou je však jeho nadmorská výška – 806 metrov, čo je výška, kde mnohé ďalšie lyžiarske strediská majú výstupnú stanicu. Nadmorská výška vrcholovej stanice vleku vo Fačkovskom sedle je 1063 metrov. Vysoká nadmorská výška má výrazný vplyv na dĺžku lyžiarskej sezóny, keďže v tomto stredisku nenájdete umelé zasnežovanie. Podmienky lyžovania tak stále záležia od počasia. Niektoré sezóny sú dobré, iné sú slabšie.

Zjazdovka vo Fačkovskom sedle nie je náročná. Je tak vhodné pre deti, dospelých, rodiny. Sklamaní by nemali zostať ani skúsenejší lyžiari, hoci v tejto lokalite rozhodne nenájdu žiadne extrémne prudké svahy.

Fačkovské sedlo je okrem iného aj vyhľadávaným miestom na bežecké lyžovanie. Kľak, Lúčanská Fatra s susedné Strážovské vrchy poskytujú výborné podmienky na prechádzky na lyžiach. Trate však nie sú vždy upravované.

Dostupné služby v stredisku

V tak malom lyžiarskom areáli, akým je Fačkovské sedlo, nemôžete očakávať úroveň služieb, ktorú nájdete na Donovaloch či vo Vysokých Tatrách. Kľak, Fačkov a Fačkovské sedlo však majú inú výhodu. Osobitú atmosféru, ktorú môžu tomuto stredisku závidieť na celom Slovensku.

Priamo pri vleku, oproti ceste, nájdete miestny Salaš, čo je príjemná reštaurácia, ktorá vám poskytne nielen chutné bryndzové halušky.

Poďme však späť k lyžovaniu. Stredisko ponúka všetky základné služby spojené s prevádzkovaním lyžiarskeho strediska. Pokiaľ sa chcete naučiť lyžovať, pripravení sú inštruktori, ktorí vám ponúknu buď skupinové lekcia, alebo individuálne. Samozrejmosťou strediska je aj ski servis.

V areáli nájdete aj požičovňu lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia. Ubytovať sa môžete na miestnom Salaši, kde nájdete aj príjemnú reštauráciu. Menšie občerstvenie je možné aj priamo pri zjazdovke. Pokiaľ však máte záujem o kvalitnejšie stravovacie a ubytovacie služby, je potrebné sa vybrať do okolitých dedín a miest.

Zaujíma vás: ski fackov, ski klak, klak ski, fackovo,