Lyžiarske stredisko Ski Soláň-Karolínka

Ski Soláň-Karolínka patrí jednoznačne k tým najdostupnejším lyžiarskym strediskám v susednej Českej republike. Najmä pre obyvateľov severozápadného Slovenska je to do tohto ski areálu ako na skok.

Ski Soláň-Karolínka je vlastne tvorený dvoma lyžiarskymi areálmi. Ski Soláň  a Ski Karolínka. Ski Soláň sa nachádza pod slávnym vrchom Soláň. Jeho nadmorská výška je 861 metrov. Soláň sa nachádza  v Hostýnsko-vsetínskej hornatine, asi 10 kilometrov juhovýchodne od mesta Rožnov pod Radhoštěm, 4 kilometre severozápadne od Velkých Karlovíc. Soláň je známy tým, že v minulosti sa tu schádzali slávni českí umelci.

Ski areál Soláň sa v minulosti nazýval TJ Rožnov. Areál má viac ako 30-ročnú tradíciu zjazdového lyžovania. Ski Soláň je najväčším lyžiarskym strediskom na Vsetínsko, keďže ponúka celkovo až 4 kilometre zjazdových tratí. Ski Soláň ponúka naozaj čosi pre každého. Na rozdiel od väčšiny ostatných lyžiarskych stredísk v Českej republike, Ski Soláň myslí aj na tých najnáročnejších lyžiarov. V ski areáli totiž nájdete aj čiernu zjazdovku, ktorá preverí aj tých najskúsenejších lyžiarov. Nenadarmo sa táto zjazdovka prezýva aj „kamikadze“.

Pod Soláňom však nájdete aj červené a modré zjazdovky, ktoré budú vyhovovať všetkým lyžiarom, ktorí to s tým lyžovaním nemyslia až tak vážne. Stredisko je vhodné aj pre deti s rodičmi. Jednoducho, pre každého sa čosi nájde.

Ski Soláň je vybavené umelým zasnežovaním, takže stredisku sa darí bojovať s vrtochmi počasia. Vysoká nadmorská výška a umelé zasnežovanie sa starajú o relatívne dlhú lyžiarku sezónu.

Ski areál Karolinka nájdete na okraji malého mesta Karolinka, vedľa hlavnej cesty Vsetín – Velké Karlovice. Areál ponúka  vlek so zjazdovkou o dĺžke 1000 metrov. Táto zjazdovka je určená predovšetkým pre náročnejších a športových lyžiarov. Táto zjazdovka skutočne preverí schopnosti pohybovať sa na svahu. Toto však neznamená, že Skiareál Karolinka nie je vhodný pre bežných lyžiarov. V stredisku nájdete aj množstvo rodín s deťmi. Stredisko má totiž vybudované obchádzkové trate, vďaka ktorým je možné sa vyhnúť tým najprudším úsekom zjazdovky.

Z vrcholu zjazdovky je možné vidieť pekné hrebene Beskýd a Javorníkov. Za pekného počasia je možné vidieť aj ďalšie slovenské pohoria. Javorníky a Beskydy sú vyhľadávanými pohoriami pre bežeckých lyžiarov. Nejedná sa totiž o vysoké pohoria. Najvyšším kopcom Beskýd je slovenská Babia hora. Ski Karolinka sa však nachádza v ich časti, v Moravskoslezkých Beskydoch, kde je najvyšší kopec o čosi nižší. Lysá hora dosahuje výšku 1323 metrov nad morom. Najvyšším bodom Javorníkov je Veľký Javorník s nadmorskou výškou 1071 metrov.

V okolí Ski Karolinka nájdete množstvo upravovaných bežeckých tratí. Mnohé z nich sa využívajú aj na preteky.

Ski Karolinka je rovnako ako Ski Solan vybavená umelým zasnežovaním, takže aj tu je lyžiarska sezóna o čosi dlhšia ako v okolí. Milovníci večernej romantiky si môžu vďaka umelému osvetleniu vychutnať nočnú lyžovačku.

Dostupné služby v stredisku

Ski Soláň je najväčším lyžiarskym strediskom na Vsetínsku. Väčšina návštevníkov sa sem rado vracia, keďže služby v tomto stredisku sú na vysokej úrovni.

Ski Soláň poskytuje zaujímavé možnosti občerstvenia. Na vrcholu, ktorý miestni volajú Gigula, na hornej stanici zjazdovky je občerstvenie s príjemnou terasou. Ďalšie občerstvenie nájdete v Chate Soláňka. Samozrejmosťou tohto lyžiarskeho strediska je aj parkovisko zdarma. Nájdete ho práve pri Chate Soláňka. V stredisku nájdete aj tradičný štandard lyžiarskych stredísk – požičovňa lyží, snowboardov a ďalšieho lyžiarskeho vybavenia, ski servis, lyžiarska škola a lyžiarska škôlka.

Služby v Ski Karolinka sú prakticky identické so Ski Soláň. Lyžiarske strediská Ski Soláň a Ski Karolinka sú oddelené. Je však možné využiť bezplatnú prepravu medzi týmito strediskami. Stačí, ak si v danom stredisku kúpite pernamentku druhého lyžiarskeho strediska.

Zaujíma vás: lyžiarske stredisko karolinka, lyziarske stredisko solan, lyžiarske stredisko solan vrchol, lyžiarske stredisko solán,